Svatá Hora Athos

čili

Agion Oros

Články o pravoslavné mnišské republice nazývané „Svatá Hora“

Athos je pomyslným duchovním střediskem světového Pravoslaví. Je to jedno z "ohnisek" duchovnosti orthodoxní církve. Přebývají zde trvale jenom pravoslavní mniši. Je tady dlouhodobě pěstována pravoslavná východní křesťanská spiritualita - zvláště tzv. hesychasmus (vnitřní modlitba).

Základní informace. Geografická poloha. Přehled monastýrů (klášterů). Stručně o dějinách Athosu.

Biskup Kalistos Ware: Athos po deseti letech - dobré a špatné zprávy. Článek známé pravoslavné osobnosti z Británie. (Upravená verze článku od 7/2007)

Putování za svatohorci (1994)

Eschatologická esej: Athos a konec světa. Cestopis ruského poutníka.

K čemu se staví na Athosu silnice první třídy? Krátký výňatek z knihy igumena N.

Athos - 1000 let jako jeden den. Starší, pozoruhodně udělaný dokumentární film o Svaté Hoře Athos (německy, s českými titulky). Na stránce pravoslavných filmů:
k přehrání on-line po internetu: naše videostránka (na níž si můžete film ihned pustit na webu ve formátu HTML5 nebo si ho stáhnout jako AVI).

Slovenský rozhlasový pořad o Svaté Hoře. Hosť Rádia Regina - Košice. Takmer hodinka rozprávania s osobnosťou, ktorá sa narodila, alebo žije na východnom Slovensku. Štvrtok 13.08.2015, Peter Soroka, duchovný pravoslávnej cirkvi, téma : Athos - mníšský štát
(Pokud by nebyl pořad na webu Reginy dostupný, lze si jeho záznam stáhnout od nás.)

Kniha o Svaté Hoře Athonské, Sáva Chilandarec, v Praze 1911 (doposud základní a vynikající dílo v češtině o Athosu) (Zde ke stažení naskenovaná kniha v PDF; 422 str. souboru, velikost 32 M)


Zpět na rozcestník: „Cestopisy. Putování za pravoslavím ve světě.“


<-<- Skok na Homepage

NAVRCHOLU.cz