NATO záměrně bombardovalo civilní cíle


Španělský týdeník Articulo 20 (název je odvozen z článku španělské ústavy, který zaručuje svobodu slova) uveřejnil 14. června reportáž a svědectví španělského důstojníka NATO, který se zúčastnil jako příslušník španělských válečných jednotek agrese NATO v Jugoslávii od samého počátku.

Kapitán Adolfo Luis Martin de la Jos se vrátil do Španělska koncem května. Je expertem válečného letounu F-18, který byl nejvíce používán při bombardování. "Především bych chtěl zdůraznit, že většina, opakuji většina, ne všichni moji kolegové, jsou zásadně proti této válce, kruté válce,"píše v reportáži kapitán de la Jos. Dále pokračuje konstatováním, že on sám a jeho kamarádi jsou "psychicky zdrceni"."Před několika dny bylo v novinách otištěno prohlášení velitele Maches Mchavila, který je teď v Avianu s piloty, kteří nastoupili po nás, ve kterém prohlásil, že naším největším nepřítelem ve vzduchu byla naše fyzická i mentální nepřipravenost. Já říkám, že našimi největšími nepřáteli ve vzduchu byli naši velitelé, ministr obrany a celý jeho tým, právě tak jako členové vlády, kteří o válce nevědí nic a přece v ní pokračují. Oni mají také odpovědnost za lhaní španělskému lidu prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize ve zprávách, připravených cizími novináři a agenturami."

Kapitán de la Jos k náletům na určené cíle také řekl, že "vícekrát náš plukovník protestoval u šéfů NATO proti tomu, že nám ukazují civilní cíle. Ihned byl narychlo odvolán a Američani se ujali velení našeho vojska, jednou přes Brusel a po druhé přes ministra obrany. Je toho hodně, co bych mohl vyprávět, ale všem bych chtěl říci: rozkaz byl vydán americkými důstojníky, kteří nás posílali hodit bomby na uprchlíky v Prištině a Niši. Náš plukovník se energicky postavil proti a za několik dnů dostal rozkaz k přemístění. To, co teď vyprávím, však není nic proti tomu, co jednoho dne řeknu."

"Od okamžiku, kdy jsme se dostali do Itálie, ponižování a urážkám nebylo konce. Tam veleli jen američtí generálové. My jsme byli obyčejnou nickou, stejně jako ti, co nás nahradili. Doma, ve Španělsku, byli lidé informováni o tom, že španělští piloti řídili některé operace. Je to největší lež. Všechny realizované mise byly plánovány americkými důstojníky. Dokonce i takovými detaily, jako je určení cíle a druh munice."

"Lhala i vláda," pokračuje kapitán de la Jos. Nikdo z pilotů, kteří jsou teď právě v Avianu a kteří vystřídali ty, co se dostali na italskou základnu krátce před zahájením války 23. března, tam nebyl s nějakým zvláštním nadšením. Až do omrzení se však u nás psalo, že španělští piloti jsou velcí vlastenci a jsou plně zaujati komplexní válečnou misí. Mezitím jsme četli tolik hloupostí a tolik lží, že jsme se rozhodli, že nebudeme číst ani jedny noviny, dokud se nevrátíme. Naše rozčilení je nesmírné. Předseda vlády, ministr obrany a ministr zahraničních věcí nestoudně lžou pokaždé, když vysloví jediné slovo o válce. Někteří z nás mají dojem, že tito politici ničemu nerozumí, protože je Američané, Bílý dům, Pentagon, CIA, velvyslanectví nebo vojenské rozvědky s ničím neseznamovali. Jak by mohli něco vědět, když ani Chavier Solana neříkal pravdu od samého počátku války. Solana je jedna z loutek, kterou Američané nastrčili a ovládají ji. Dělá jen to, co mu řeknou, stojí v pozoru před generálem Clarkem, který mu udílí rozkazy a on je plní.

Kapitán Martin de la Jos se v rozhovoru pro Articulo 20 také věnuje poměrům uvnitř vojenské struktury NATO: "Nikdo neřekl ani slovo o incidentech, které se přihodili v Avianu, o katastrofální údržbě španělských letounů a především o nepřetržitém ponižování, kterému jsme byli vystaveni od samotného příjezdu. Ne, nejsme ani 'potrava pro děla'. My jsme nic! O incidentech, které končily smrtí, o lidských ztrátách mimo válečných úkonů, o podceňování a trestech nebylo vysloveno ani slůvko. K tomu všemu se ještě připojuje pocit, že pro svoji činnost v Jugoslávii nemají španělští letci žádné ospravedlnění. Dobře víme, že jsme se zúčastnili konfliktu, proti kterému se staví většina Španělů, což je pro nás velice důležité. To, co se neříká v žádné zprávě, komentáři nebo diskuzích je skutečnost, že Španělé, Holanďané i Portugalci... že jsme tam byli proto, abychom kryli americké generály, kteří začali a skončili válku. Žádný komentátor neměl tušení, co se vlastně stalo v Jugoslávii. Že tato zem byla masakrovaná, bombardovaná novými zbraněmi, otravnými plyny, které zeslabují organismus, povrchovými bombami které se shazují padákem, bombami s ochuzeným uranem, černým napalmem, že na zasetá pole dopadaly sterilizační přípravky a jedy. Ani my stále dobře neznáme takové zbraně a jejich účinky. Američané vykonali v Jugoslávii jeden z největších zločinů proti lidskosti. V budoucnu se bude mnoho a velice špatně hovořit o tom, co se stalo. Mluvili jsme s britskými a německými důstojníky, kteří míní, že vše bylo uskutečněno proto, aby Evropa setrvala pod komandem Američanů ještě další desetiletí."

Španělský letec v rozhovoru připouští, že "dostávali pětkrát větší plat", ale hned dodává, že to, co dostali, "je pouze malý kousíček čokolády".

"Tato válka bude stát Španělsko víc, než činí jeho pětiletý rozpočet pro kulturu. A bude to muset zaplatit, i když teď to nikdo - kvůli volbám, občanům neřekne. Za několik měsíců však už bude zcela patrné, jak se tato válka dotkne našich kapes. I když je tato brutální válka pouze válkou Yankyů a nikoho jiného, zaplatíme ji všichni. To, co teď říkám, neříkám jen kvůli tomu, abych se ospravedlnil kvůli vlastní účasti v tom všem. Nikdy nezapomenu, že bylo spácháno jedno z největších zvěrstev v dějinách." Tolik španělský letec, přímý účastník "etické" války NATO.


Zpět na rozcestník o problematice Jugoslávie<-Skok na seznam "za dveřmi"    <-<-Skok na Homepage