Kefalonští hadi

Ve východní oblasti Kefalonie (ostrov v Jónském moři), nedaleko od vesnice Markopolo stojí malinký chrám zasvěcená Zesnutí přesv. Bohorodice. Tady, v průběhu mnoha let, každoročně právě v den chrámového svátku, děje se něco nevysvětlitelného.

Od svátku Proměnění Páně se uvnitř chrámu a v jeho okolí objevují hadi. Místní obyvatelé je nazývají "Bohorodiční hadi". Den po dnu jejich počet roste a v předvečer svátku Zesnutí přesv. Bohorodice hadi zaplní celé okolí.

Po svátku hadi zmizí. Kde se skryjí, nikdo neví. V době bohoslužby všenočního bdění se hadi svobodně plazí mezi lidmi v chrámu a nikdo se jich nebojí. Jestli vám had zaleze za výstřih, nebojte se - nic zlého vám neprovede. Vezměte je do rukou a budou vám doslova olizovat prsty.

Při bohoslužbě se dějí neuvěřitelné věci: hadi se ovíjejí kolem rukou věřících jako "rukavice", plazí se po ikoně přesv. Bohorodice a po Ukřižování. Někdy vylezou i na Evangeliář, z něhož se čte při liturgii. Hadi jako zástupci živočišné říše - jako před prvotním hříchem oslavují spolu s křesťany.


Němečtí vědci zkoumali tyto hady, ale nedokázali je zařadit k žádnému známému druhu. Mají šedivou barvu, jemnou kůži, délku asi jeden metr, jsou tencí. Na hlavě a vrchní části jazyka mají zobrazení kříže.

Stane-li se nějaký rok, že se hadi v chrámu neobjeví, je to špatné znamení. Tak se stalo v r. 1940 a 1953, kdy pak bylo na ostrově zemětřesení.

Časopis "Spaste naše duše!" (5/85 2006) - celoukrajinský pravoslavný časopis (vychází s požehnáním vladyky Ireneje, metropolity dněpropetrovského a pavlogradského)

O tomto podivuhodném jevu se píše i v časopisu Dobrý pastýř (v PDF)
Tento článek je součástí brožurky "Zázraky naší doby, Athos a konec světa", jejíž sazbu si můžete k domácímu vytištění knížečky stáhnout v PDF z naší stránky downloadu.

Tomuto zázraku je věnována část filmu „Zjevné zázraky“, který můžete s českými titulky shlédnout zde.


The snakes of Theotokos in Kefallonia

Orthodox Miracle Snakes of the TheotokosZpět na rozcestník věnovaný Panně MariiZpět na rozcestník pravoslavných divů<-<- Skok na HomepageNAVRCHOLU.cz