Aktuality

Nové i archivní zprávy
vybírané z pravoslavného i světského tisku
a ostatních sdělovacích prostředků


Záznam vybraných zpráv a událostí charakterizujích naši dobu
a odrážejících stav světa.


Aktuální

Další související stránky na našem serveru

NEJNOVĚJŠÍ   ZPRÁVY

Poslední aktualizace: 20. srpna 2005

NAVRCHOLU.cz

Poslední příspěvky (2004) doplňujeme podle pořadí, jak přicházejí, nahoru
(nové zprávy jsou hned zde, starší níže):Zprávy a aktuality jsou od konce r. 2006 podávány na novou stránku:

Ambon

Listárna a weblog pro zveřejňování úvah, oznámení a zpráv
Určeno pro osvětu a misii:
www.ambon.or.cz

(Nové příspěvky téměř každý den.)
Vědci považují situaci kolem fresek v chrámu Boží Moudrosti za "ostudu Turecka"
Neocenitelné fresky, které zdobí kopuli chrámu Boží Moudrosti v Konstantinopoli (nyní Istanbul) potřebují záchranu. Půl druhého tisíciletí existují bez jakékoliv speciální ochrany, avšak v současnosti na ně působí kondenzát kvůli porušování ochranných podmínek. Experti jsou otřeseni, fragmenty fresek Ježíše Krista a Bohorodice nejsou chráněny sklem. Historici umění vyjádřili veřejný protest proti nedbalosti a lhostejnosti Turecka vůči těmto mistrovským dílům. Nazývají to "ostudou Turecka". Tato architektonická památka byla nazvána "osmým divem světa", ale s jejími mozaikami se zachází jako s nepotřebnou špínou.
Uvnitř chrámu je přibližně tisícovka čtverečních metrů mozaik. Tloušťka použitých materiálů se liší podle století, z něhož obrazy pocházejí. VI. a X. století používalo sílu 6-7mm, VII. století - 3mm. (Blagovest-info.ru)

V Buharsku oficiálně uznali významnou roli pravoslavné církve pri zachraňování židů. (Blagovestinfo)

Na oběžnou dráhu bude vypuštěna první islámská družice
Organizace Islámská konference a Liga islámského světa přijaly společné rozhodnutí o vypuštění prvního islámského sputniku.
Náboženští učenci a experti budou sledovat průběh prací, které budou stát celkem 8 milionů dolarů. Vrchní egyptský mufti prohlásil, že tento projekt bude napomáhat unifikaci islámského kalendáře a určení dat islámských svátků. Mezi státy totiž periodicky vznikají odchylky týkající se určení doby začátku a konce lunárních měsíců, památných dat islámu apod. (Islam.ru)

Sinajský kodex bude celý přistupný na internetu
Fragmenty jednoho z nejstarších biblických rukopisů sa díky digitální technologii podaří virtuálně spojit do jednoho celku. Jednotlivé části takzvaného kodexu Sinaiticu ze 4. století, které jsou uloženy v knihovnách v Egyptě, Rusku, Velké Británii a Německu se v současnosti digitalizují.
Po zhotovení elektronických kopií všech částí bude rukopis přístupný na internetu.
Rukopis dlouhá století ležel v klášteře Svaté Kateřiny. Po jeho objevení přenesl v roce 1844 německý teolog Tischendorf část rukopisu do Lipska. (Mniši však tvrdí, že tento Němec část rukopisu prostě ukradl; od té doby mniši omezují přístup badatelů ke vzácnému archivu; pozn. red.) Později odkoupil i další pergamenové listy rukopisu a odevzdal je ruskému carovi. Sovětská vláda si ponechala jen pět listů a ostatní prodala v roce 1933 Británii. Dvanáct listů je i nadále v klášteře Svaté Kateřiny. (christnet)

EÚ a Kanada uvaľujú na mnohé americké výrobky 15 % clo (16.3.2005)

Jaderná politika USA a Severoatlantické aliance je nemorální, nebezpečná a škodlivá pro světový režim nešíření jaderných zbraní. V New Yorku to v úterý řekl někdejší americký ministr obrany Robert McNamara. (flahnews 25.5.2005)

Izraelští vojáci se v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu dopouštějí válečných zločinů. Palestince vraždí a mučí, útočí na zdravotnický personál, ničí majetek a zpomalují dopravu nemocných či zraněných k lékařům. Ve zprávě o stavu lidských práv to uvedla mezinárodní organizace Amnesty International (AI).
Palestinské útoky na izraelské civilisty dokument označuje za zločiny proti lidskosti.
Ze statistik AI vyplývá, že Izraelci loni zabili 700 Palestinců, mezi nimiž bylo 150 dětí. "Většina z nich přišla o život při nepřesné střelbě a leteckých útocích na objekty v obydlených oblastech," tvrdí se ve zprávě.
Autoři dospěli k závěru, že izraelská bezpečnostní omezení na palestinských územích znásobují chudobu a nezaměstnanost. Palestinci zabili za totéž období 109 Izraelců, z nichž 67 byli civilisté.
Izraelci prý zabíjejí hledané Palestince při pátracích akcích a při zatýkání, ačkoli dotyční nekladou odpor. (flahnews 25.5.2005)

Dnešní Lidové noviny(LN) a MF Dnes se zabývají soudním procesem kolem pravoslavné kaple v Rooseveltově ulici v Praze."Majitelé domu chtějí místo modlitebny fitcentrum," tvrdí představitelé pravoslavné církve. Majitelé ale namítají, že jim církev málo platí, komentují LN.
Dům ve dvacátých letech postavili ruští emigranti. Po druhé světové válce většina z nich skončila v gulagu, píší LN, zbylí přišli o nájemní smlouvy v padesátých letech a v domě zůstala jen modlitebna sv. Mikuláše s unikátním mobiliářem z osmnáctého století, jež je od roku r. 2001 kulturní památkou a stěhování by museli povolit památkáři.
Modlitebnu podle MF Dnes navštěvují dodnes pozůstalí unesených emigrantů a stovky dalších věřících. (christnet 25.5.2005)

Podle informací pottálu Sedmitza potvrdilo shromáždění hlav místních pravoslavných církví rozhodnutí o sesazení jeruzalémského patriarchy Irenea. Do zvolení nového patriarchy ho na jeho místě bude podle starého zvyku zastupovat druhý nejstarší biskup dané církve.
Dosavadní jeruzalémský patriarcha Irenej byl rovněž vyškrtnut se seznamu hlav Církví. Ti, kteří jsou v takovém seznamu zapsáni, jsou kromě jiného vzpomínáni během bohoslužeb v pravoslavných chrámech. (christnet 25.5.2005)

V kuvajtských mešitách bude zákázáno nadávat na USA. Podle návrhu protiteroristického zákona bude kněžím zakázáno vynášet náboženské výnosy - fetvy. Propaganda náboženské nenávisti bude postavena mimo zákon - prohlásit kohokoliv za "nevěřícího" bude zákázáno speciálním zákonem. V mešitách bude zavedena cenzura - zákákázáno bude schvalovat v kázáních násilí a podrývat vztahy Kuvajtu s ostatními státy. Zákon zatím čeká na schválení parlamentu. (Lenta.ru)

Papežská rakev se dostala do módy. O tento prostý typ rakve z borovicového dřeva je nyní veliký zájem; pohřební ústavy jej nabízejí ve dvou verzích s písmenem "M" nebo bez toto písmena. (Credo ru)

Rakovina prsu u žen v České republice rok od roku mírně stoupá. Přesto, pokud se na ni přijde včas, je do značné míry vyléčitelná. (flashnews.cz 27.7.2005)

Rakovina prsu připraví ve světě každoročně o život asi 400 tisíc žen. (flashnews.cz 30.5.2005)

Příliš častá konzumace hranolků v raném mládí výrazně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prsu v dospělém věku. K tomuto závěru dospěl nedávný výzkum amerických vědců.
U dětí ve věku od tří do pěti let, konzumujících alespoň jednou týdně hranolky, se riziko pozdějšího onemocnění rakovinou prsu zvýšilo až o 27 procent.
"Výzkumníci získali důkazy, že strava lidí v raném období života výrazně určuje jejich stravovací návyky i v pozdější době života," prohlásila Karin Michelsová z Ženské nemocnice v Bostonu, která výzkum řídila.
"Výzkum přinesl další důkazy, že rakovina prsu má původ především v rané fázi života ženy, a proto je nezbytné, abychom vytváření těchto rizikových faktorů výrazně omezili," dodala Michelsová. Na rakovinu prsu onemocní ve Spojených státech každým rokem přes 200 000 žen, z nichž asi 40 000 nemoci podlehne. (flashnews.cz 19.8.2005)

Lékaři loni předčasně ukončili zhruba jednu pětinu všech těhotenství. Podle Českého statistického úřadu celkem provedli 27 574 interrupcí, což je nejméně od jejich uzákonění v roce 1958. Podíl nemanželských dětí loni poprvé v historii České republiky přesáhl 30 procent.
Z loni narozených dětí byla téměř třetina přivedena na svět mimo manželství - od roku 1988 rostoucí křivka dosáhla loni vrcholu podílem 30,6 nemanželských dětí.
Ještě na počátku devadesátých let končilo interrupcí každé třetí těhotenství, zatímco loni to byla jen pětina. Za pokles podle statistiků může stále častější používání antikoncepčních prostředků. Zatímco na počátku 90. let lékaři předepsali antikoncepci asi 17 procentům žen, v roce 2003 antikoncepci bralo 47 procent žen v reprodukčním období. Naprostá většina (85 procent) žen užívá hormonální antikoncepci. (flashnews.cz 19.7.2005)

Výskyt rakoviny u dětí podle vědců silně souvisí s výfukovými plyny, které vdechují těhotné ženy nebo novorozenci. Uvádí se to ve studii, kterou uveřejnil britský časopis Journal of Epidemiology and Community Health. Hlavními viníky jsou prý kysličník uhelnatý a 1,3 butadien, které jsou obsaženy především ve zplodinách z dieselových motorů.
"Nejvíce zarážející je neobvyklá koncentrace případů rakoviny v zóně 300 metrů od autobusových nádraží," uvedl ve studii tým profesora George Knoxe z Birminghamské univerzity. Bydliště ve vzdálenosti 500 metrů od autobusového nádraží může podle něho až dvanáctkrát znásobovat riziko, že dítě zemře na rakovinu.
zvýšené nebezpečí úmrtí na rakovinu hrozí dětem, které žijí kilometr od významného zdroje znečištění, jako jsou kromě autobusových nádraží jiné dopravní uzly nebo sklady výrobků ropného průmyslu. (flashnews.cz 15.8.2005)

Bezmála padesát lidských životů již Rumunsko stály letošní záplavy, se kterými se země potýká od dubna. Tento týden devět lidí přišlo o život a přes 1100 osob muselo být evakuováno, když velká voda postihla zhruba čtvrtinu rumunského území. (flashnews.cz 19.8.2005)

Desítky vesnic a stovky domů jsou opět zaplaveny v Rumunsku i Maďarsku následkem prudkých dešťů, které postihly v posledních dnech střední a jihovýchodní Evropu. V obou zemích byly evakuovány ze svých domovů stovky lidí. V Rumunsku si záplavy vyžádaly sedm lidských životů.
Jižně od Bukurešti se následkem záplav v úterý zřítil železniční most. Při nejhorších záplavách v Rumunsku za posledních 50 let, které zemi postihly v dubnu, květnu a červenci, zahynulo asi 30 lidí. Podle rumunského ministerstva vnitra voda zcela zničila 60 domů a poškodila na 1400 dalších. Zaplaveno je asi 3000 hektarů zemědělské půdy a 127 vesnic zůstává bez elektřiny. (flashnews.cz 18.8.2005)

40 Američanů padlo za oběť týdením velikým vedrům, která v týdnu od 25. do 29. stužovaly USA. (Zprávy ČR)

Během léta byly tři veliké povodně v Bulharsku.

Ptačí chřipka se rozšířila i do Ruska a Kazachstánu. Evropa zakazuje dovážet drůbež z těchto zemí.

Virus ptačí chřipky se vyvíjí a pravděpodobně se už může přenášet z člověka na člověka. Ve východní a jihovýchodní Asii zatím zahynulo na tuto nemoc několik desítek lidí. Nedávno byl zjištěn virus ptačí chřipky u vepře. Světová zdravotnická organizace bije na poplach a varuje před pandemií.
Nyní zjistili čínští vědci, že virus ptačí chřipky byl zjištěn u tažných ptáků na východě Číny.
FBI má podle nového zákona mít možnost sledovat poštovní zásilky lidí. Návrh tohoto zákona projednává senát USA. Kritici upozorňují na snadnou zneužitelnost tohoto protiteroristického opatření.

Austrálii během 10 let zasáhne na východním pobřeží vlna tsunami. Očekává se zemětřesení na místě styku tektonických desek dlouhém osm tisíc kilometrů; zemětřesení bude mít sílu nejméně 7 stupňů Richterovy škály. Každý rok je zde 14.000 zemětřesení, většinu z nich však veřejnost nezaregistruje.

Do Mexika by v neděli večer tamního času (v noci na pondělí SELČ) měl dorazit hurikán Emily. Bouře o rychlosti až 250 kilometrů v hodině nyní podle meteorologů směřuje k luxusnímu karibskému letovisku Cancún na mexickém poloostrově Yucatán.
Meteorologové varují, že Emily by se mohla rozvinout až do posledního, pátého stupně na stupnici intenzity hurikánů. Taková bouře může napáchat katastrofální škody. Místní úřady jsou v pohotovosti, pokud to bude nutné, jsou údajně připraveny evakuovat celé pobřeží. Ohroženou oblast již opustilo asi 70 000 turistů. (flashnews.cz 17.7.2005)

Záplavy v Rumunsku si již vyžádaly sedmnáct obětí, jedna osoba se i nadále pohřešuje.
Přírodní katastrofa v Rumunsku je označována za nejhorší za posledních třicet let. Bilance mrtvých se zřejmě ještě navýší.
Voda strhla asi pět set domů, deset tisíc dalších poničila. Poškozena byla také stovka mostů a desítky kilometrů silnic a železnic. (flashnews.cz 16.7.2005)

Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti
Sibiř je jedno velké zmrzlé rašeliniště, o rozsahu území velikosti Německa a Francie dohromady. Obsahuje miliardy tun skleníkových plynů. Poprvé od doby ledové začalo toto rašeliniště tát.
Vědci, kteří se nedávno vrátili z tohoto regionu, zjistili, že oblast permafrostu (stálého ledu), která zaujímá milion čtverečních kilometrů, začala tát, poprvé od doby, kdy před 11 000 lety vznikla. Vědci se obávají, že během tání tato oblast vypustí do atmosféry miliardy tun metanu, skleníkového plynu, který je dvacetkrát silnější než kysličník uhličitý.
Je to scénář, jehož se vědci obávali: jde o dosažení bodu nenávratnosti, od něhož se začne teplota na Zemi nezadržitelně zvyšovat.
Objev učinil Sergej Kirpotin ze státní univerzity v Tomsku na západní Sibiři a Judith Marqandová v Oxford University. Jejich článek vychází ve čtvrtek v časopise New Scientist.
Vědci zjistili, že oblast, která byla donedávna pustinou zmrzlé rašeliny se mění v krajinu bláta a jezer. Některá z nichž mají v průměru více než kilometr.
Kirpotin sdělil časopisu New Scientist, že jde o "ekologickou lavinu, která je asi nezastavitelná a bezpochyby má souvislost s globálním oteplováním". Dodal, že tání zřejmě začalo během posledních tří až čtyř let.
Klimatologové reagovali na toto zjištění tento týden se znepokojením a varovali, že předpovědi ohledně budoucího stoupání teploty na Zemi budou muset být revidovány směrem nahoru.
"Je to velmi vážné, protože jakmile permafrost roztaje, nebude možno ho znovu vytvořit. Způsobila to lidská činnost a povede to k vzrůstu teplot na Zemi více než naše emise," konstatoval David Viner, vědec, který pracuje na klimatologickém oddělení University of East Anglia.
Při poslední významné zprávě z roku 2001 předpověděl mezivládní panel o podnebných změnách v letech 1990 - 2100 vzrůst globálních teplot v rozmezí 1,4 - 5,8 stupňů Celsia, avšak tento odhad bere v úvahu pouze globální oteplování způsobované emisemi skleníkových plynů.
"Tehdy se nevědělo, že dojde k reakcím s určitými pozemními oblastmi," uvedl dr. Viner.

(blisty.cz)

Ledovce na pólu tají nejvíce za posledních 10.000 let. (flashnews.cz)

S desítkou velkých lesních požárů bojovala v noci v Portugalsku tisícovka hasičů, aniž se jim je podařilo dostat pod kontrolu. V zemi vládne nebývalé sucho a teploty se dnes mají na většině území pohybovat kolem 40 stupňů Celsia.

V ČR hrozí vyhynutí syslům do deseti let, přestože na začátku 90. let byli přemnožení. Zatím se neví, co syslům vadí. (TV zpravodajství)

Plocha zachvácená ve vysokých Tatrách ohněm se ještě dramaticky zvětšila.
Požár, jaký pamětníci z východních Tater nepamatují, propukl v sobotu krátce po poledni v lokalitě mezi Starým Smokovcem a Tatranskou Poliankou. Oheň zachvátil 212 hektarů. Vesměs šlo o polomy, které v místě zbyly po tragické vichřici z 19. listopadu 2004. (flashnews.cz 31.7.2005)

Slovenské Tatry opět hoří. Je to největší požár v historii. Plocha zachvácená ohněm je nyní až 80 ha.

Španělští hasiči bojující s velkým lesním požárem poblíž města Guadalajara v centrální části země vymýtili rozlehlý průsek, aby plameny nemohly pronikat dál do přírodního parku Alto Tajo. Průsek je dlouhý osm kilometrů a široký 50 metrů. (flashnews.cz 19.7.2005)

Záchranná služba ve středních Čechách vyjíždí denně v průměru k 50 případům, které zapříčinilo horké počasí. Ohroženi jsou především kardiaci, kteří mohou mít v těchto dnech zdravotní problémy a kolapsy. (flashnews.cz 29.7.2005)

V ČR padl 240 let starý tepolotní rekord. Horkem popraskala dálnice, přerušila se dodávka proudu ve Šluknovském výběžku severních Čech atd. (flashnews.cz 29.7.2005)

V západních Čechách už druhý den za sebou padl teplotní rekord. V Plzni na Mikulce naměřili meteorologové 38,3 stupně Celsia. Dosavadní západočeský teplotní rekord pro 29. červenec byl z roku 1994. (flashnews.cz 29.7.2005)

Na Slovensku padly čtyři teplotní rekordy, které byly staré 11 let. Rekordy padly v Hurbanově, v Lučenci, na Sliači a na bratislavském letišti. Nejvyšší teplotu zaznamenali meteorologové v Hurbanově - 36,1 stupně. (flashnews.cz 29.7.2005)

Věže pro včasné varování před přívalovými vlnami tsunami budou rozmístěny na pobřeží zemí jihovýchodní Asie do konce roku. Výstražný systém by měl být připraven do 26. prosince - prvního výročí katastrofy, která si vyžádala 200 tisíc mrtvých. (flashnews.cz 29.7.2005)

Tekno party je velice podobná rituálu.
"Problém" technařů je, že pro společnost nejsou neškodní, ale zároveň nekladou žádné požadavky. Mládež, která nechce revoluci ve společnosti. Společnost a její budoucnost je jí totiž ukradená.
...Mýtické civilizace byly ahistorické a nepovažovaly plynutí času za vývoj, jak to s naprostou samozřejmostí děláme my. Právě v té ahistoričnosti může spočívat také důvod toho, proč někteří lidé inklinují k davovému rituálu. Může to být důsledek přesvědčení velké části západní společnosti o tom, že je historie skutečně u konce. Návrat k rituálu chaosu může být pro senzibilnějšího člověka „na konci historie“ reakcí na tuto „skutečnost“, která se projevuje jako regres na takovou civilizační úroveň, která odpovídá vnímání sebe sama ve vztahu k vnějšímu světu.
Mýtus byl absolutní po všech stránkách a jeho podstatou bylo, že neexistovala žádná jeho alternativa. V naší době na konci historie také alternativy chybí. My sice žijeme v epoše, kdy se otevřeně všechny možné alternativy řeší, ale nevyplývá z toho žádný přesně daný směr vývoje. Prostě jenom někam směřujeme s celým tím složitým aparátem, kterým jsme se obklopili a který nám zajišťuje to demoralizující pohodlí.
Žijeme opravdu ve fascinující době, kdy se mládí nenese na žádné ideologické vlně, nečte Marcuseho a neposlouchá Pink Floyd, ale dnešní mládež svou „vzpouru“ uskutečňuje formou dávnověkého rituálu. Někteří intelektuálové se s tím velmi špatně vyrovnávají, ať už kvůli padlému praporu historie nebo kvůli svátosti občanského soužití.
Tekno party by si tedy měla vybrat: buď ujistí konformisty, že se není čeho obávat, nebo sdělí své dostatečně revoluční politické požadavky. Jinak se asi intelektuálně nezavděčí.

Výběr z článku na http://www.blisty.cz/2005/8/5/art24443.html

Radikální odpůrci chystaného stažení Izraelců z pásma Gazy uvalili na premiéra Ariela Šarona nejsilnější klatbu židovského mystického učení. Zaklínací ceremonie se podle zprávy listu Jediot Achronot odehrála na starém hřbitově Roš Pina na severu Izraele a zúčastnilo se jí kolem 20 ultrapravicových Izraelců.
Kabalistická klatba Pulsa de nura (šlehy ohně) je žádostí k Andělu smrti, aby sprovodil z povrchu zemského osobu ohrožující existenci židovské komunity. Má platnost jen tehdy, je-li vyřčena současně třemi uznávanými kabalistickými autoritami, a platí šest týdnů.
Klatba Pulsa de nura je užívána jen velmi zřídka. Ve 20. století byla údajně použita pouze dvakrát: na Lva Trockého a na bývalého izraelského premiéra Jicchaka Rabina.
Na Rabina byla údajně klatba uvalena tři dny před tím, než 28. září 1995 podepsal ve Washingtonu za Izrael dohodu o rozšíření palestinské autonomie na západním břehu Jordánu. Den před jejím vypršením 4. listopadu, se Rabin stal obětí atentátu. Jeden z účastníků tehdejší zaklínací ceremonie byl následně odsouzen za štvaní, jinak ovšem není Pulsa de nura z hlediska izraelských zákonů právně postižitelná. (christnet.cz 27.7.2005)

Nad Prahou visí hrozba islámského terorismu. Potvrzují to shodně české zpravodajské služby, policie i Národní protidrogová centrála.
Stovky mrtvých po pádu ultralehkého letadla v Praze na Staroměstském náměstí nebo v jeho okolí. Zatopené metro po mohutné explozi v tunelu metra procházejícím pod hladinou Vltavy. Stovky mrtvých návštěvníků při explozi ve sportovní hale. Tyto obrazy nepocházejí z katastrofického filmu a nejsou ani poplašnou zprávou. Tak údajně plánují islámští teroristé. Nikdo neví, jak daleko mají od těchto plánů k útoku. (flashnews.cz 13.8.2005)

Podezřelý terorista, který údajně patří ke čtyřem pachatelům nezdařených atentátů v Londýně z 21. července a který byl zadržen v Římě, si podle italských úřadů zfalšoval doklady, aby se dostal do Velké Británie. (Takže tu mají Angličané naservírovaný další důvod pro celospolečenský souhlas se zavedením identifikačních biometrických čipů, jimž se občané Británie doposavad tak bránili. Teroristické útoky v Británii a dokonce i zfalšované doklady atentátníka - to vše přišlo "jako na zavolanou" konstruktérům čipové identifikace obyvatelstva, jimž svou nedůverou k zavedení těchto osobních dokladů způsobovala právě britská veřejnost největší vrásky na čele.)

V Británii je údajně stále aktivní ještě třetí skupina teroristů, která se chystá k sérii sebevražedných atentátů v Londýně. Uvedl to britský nedělník The Sunday Times, který se odvolává na bezpečnostní zdroje. (flashnews.cz 31.7.2005)

Brusel není připraven na teroristický útok, napsala ve středu belgická média. Poukazují na to, že domovské město většiny institucí Evropské unie a štábu Severoatlantické aliance (NATO) má velké trhliny v ochraně úředníků i obyvatel.
Na většině citlivých veřejných míst, jako jsou stanice metra, nádraží, obchodní domy či nemocnice neexistují zásahové plány pro hasiče a záchranáře. Teoreticky by jich mělo být připraveno 714, k dispozici je 83; v pořádku je například jen třetina ze 68 stanic metra, tj. 22.
Obecně se má za to, že Belgie je méně ohrožena než třeba Itálie, Dánsko nebo Nizozemsko, jež se účastní po boku USA války v Iráku. (flashnews.cz 29.7.2005)

Dopis dcery Iráku britskému lidu
Imán al-Saadúnová
z al Basrah přeložila Eva Cironisová

Posílám tento dopis britským lidem a zvláště obyvatelům Londýna. Celé hodiny jste prožívali chvíle zoufalé úzkosti a hrůzy. Během těch hodin jste ztratili člena své rodiny nebo přítele a my bychom Vám ve vší úctě chtěli říci, že se rovněž rmoutíme, když končí lidské životy. Nelze ani vypovědět, jak moc nás bolí, když vidíme zoufalství a žal na tváři druhého člověka. My jsme takovou situaci prožili – a stále každý den prožíváme – protože Vaše země a Spojené státy vytvořily alianci k útoku na Irák.
Premiér Vaší země Tony Blair řekl, že ti, kdo výbuchy připravili, tak učinili ve jménu islámu. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová označila exploze za akt terorismu. Rada bezpečnosti OSN se sešla a událost jednomyslně odsoudila.
Ráda bych se Vás zeptala, svobodní britští lidé, dovolte mi otázku: V čím jménu byla na naši zem 12 let uvalena blokáda? V čím jménu byla naše města bombardována mezinárodně zakázanými zbraněmi? V čím jménu britská armáda zabíjí a mučí Iráčany? Bylo to Vaším jménem. (14.7.2005)

Provokatér v pátek oznámil pracovníkům jedné mešity ve východním Londýně, že je v ní umístěna bomba. Obyčejní muslimové hovořili o tom, že mají obrovský strach a že mají pocit, že je většinová společnost neustále sleduje.
V pátek dopoledne přijala telefonistka v mešitě anonymní telefonát od muže s anglickým přízvukem. "Je to východolondýnská mešita?" zeptal se muž. Pak řekl: "V mešitě je bomba. Máte půl hodiny na to, abyste budovu evakuovali." - "Byl to velmi klidný telefonát. Muž nijak nenadával," uvedl Dilowar Khan, ředitel mešity. (blisty.cz 25.7.2005)

Utekla před terorem z Londýna, dostihl ji v Egyptě
Pětadvacetiletá britská úřednice Joanna má naprosto neuvěřitelnou smůlu: krátce poté, co 7. července otřásla Londýnem série teroristických útoků, se rozhodla se svým mužem, že odjede na klidnou dovolenou někam daleko k moři. Manželé si vybrali oblíbené letovisko u Rudého moře Šarm aš-Šajch. Zdálo se jim totiž, že jim tu lenošení na pláži nemůže nic zkazit - vždyť tu má luxusní vilu egyptský prezident Husní Mubarak a Tony Blair sem jako turista jezdí na prázdniny.
Jenže noc na sobotu strávená v hotelu Ghazala Gardens jim hrůzy teroru vrátila s plnou rasancí přímo před oči. "Postel se pod námi otřásla a na chodbách byla spousta prachu. V panice jsme vyběhli ven jen v pyžamech," líčí Joanna osudný okamžik těsně po půlnoci. "Nikdy jsem netušila, že celý ten horor prožiji během tak krátké chvíle znova," dodává se slzami v očích.
"Po ulicích pobíhala spousta lidí, někteří ranění. Náš klidný hotel se proměnil v hromadu sutin," vypráví její manžel.
Nakonec ale měli Joanna s mužem štěstí v neštěstí - strop hotelu a foyer, kam útočníci vjeli s autem naloženým výbušninami, se zřítily k zemi a v troskách zahynulo na třicet hostů. Joannino patro ale vydrželo (flashnews.cz 25.7.2005)

Pumové útoky v noci na sobotu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch si vyžádaly 88 obětí. Mezi mrtvými je jeden Čech, další byl zraněn. (flashnews.cz 23.7.2005)

Podle nejnovější bilance si tři exploze egyptském letovisku Šarm aš-Šajch u Rudého moře v noci na sobotu vyžádaly 73 mrtvé, včetně sedmi cizinců. Mezi nimi je Ital a podle agentury Reuters i Čech. Národnost dalších není známa. Podle britského ministerstva zahraničí nejsou identifikována 34 těla. Zraněno bylo na 200 osob, 23 jsou v kritickém stavu.
Jde o vůbec nejkrvavější teroristický útok proti turistickým cílům v Egyptě. K atentátům se přihlásila neznámá skupina al Kajdá v zemích Levanty a v Egyptě. "Tato operace je reakcí na síly zla, které prolévají krev muslimů v Iráku, Afghánistánu, Palestině a Čečensku," stojí v textu zveřejněného na islámských internetových stránkách. (flashnews.cz 23.7.2005)

Policie brzy začne v newyorském metru provádět náhodné kontroly osob, které při vstupu do metra s sebou mají batohy či tašku. Po dnešních explozích v Londýně to prohlásil starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Pachatelé čtvrtečních teroristických útoků v Londýně se pokusili odpálit nálože. I dnes, stejně jako před dvěma týdny, chtěli zabíjet.
"Šlo o další pokus způsobit rozsáhlé oběti na životech. Explodovaly však jen roznětky, ale nikoli vlastní nálože," sdělil šéf londýnské policie Ian Blair. Metropole čelí během 14 dnů dalším teroristickým útokům. K explozím došlo prakticky ve stejnou dobu ve třech stanicích metra a autobuse. Zraněn byl jeden člověk.
Policie uvedla, že metro "zasáhlo několik incidentů". Vzápětí potvrdila útok v autobusu číslo 26 ve východní části metropole. Ten jel po ulici Hackney Road. Tlaková vlna poškodila okna. Nikdo z cestujících zraněn nebyl. Lékaři uvádějí, že řidič spoje je v těžkém šoku.
Akce proběhly prakticky ve stejnou dobu. V metru a v autobuse se ozvaly exploze během deseti minut po půl jedné odpoledne tamního času (13:30 SELČ).
Dnešní události kopírují podobný scénář jako ze 7. července, kdy teroristé odpálili nálože ve třech vlacích metra a autobusu číslo 30. Od tohoto útoku uplynuly přesně dva týdny. Při tehdejších atentátech zemřelo 56 lidí. (flashnews.cz 21.7.2005)

Teroristé v Londýně zabili přes 50 lidí
Čtvrteční útoky si zatím vyžádaly přes padesát mrtvých a 700 zraněných, z nich asi stovka je v nemocnici. Z ní je více než 22 lidí ve vážném stavu. Šéf londýnské policie Ian Blair řekl, že počet mrtvých poroste, ale nepřesáhne stovku.
Tři exploze v londýnském metru se ve čtvrtek ozvaly téměř současně, odstup byl asi 50 vteřin.
Charles Clarke v projevu nešetřil zpravodajce: "Bylo to jasné selhání zpravodajských služeb, neboť jsme nevěděli, co přijde..." Skutečnost, že po americkém vzoru zreformované zpravodajské služby neměly žádné informace o aktivitách teroristů nasvědčuje tomu, že šlo o velmi malou skupinku teroristů.
"Pokud jsou osoby obezřetné při navazování kontaktů, málo komunikují, vyhýbají se cestování do Iráku či Afghánistánu nebo Pákistánu, nenavštěvují nápadně často mešity, pak tito lidé mají obrovské šance proklouznout (zpravodajskou záchytnou) sítí," citovala agentura Reuters bezpečnostního analytika Claudea Moniqueta.
Podle něho akce v Londýně vyžadovala hlubokou znalost místa. "To nemohl udělat někdo, kdo přijel před měsícem z ciziny. Je to zcela zřejmě úder, který připravovali delší dobu lidé, kteří byli místní."
V 8.51 londýnského času bylo usmrceno sedm lidí cestujících londýnským metrem nedaleko nádraží Liverpool Street, když na trase mezi stanicemi vybuchla bomba.
V 8.56 bylo bombou v metru nedaleko Russell Square usmrceno 21 osob.
V 9.17 bylo zabito pět lidí, když vybuchla bomba a proděravěla zeď mezi dvěma trasami metra nedaleko stanice Edgware Road.
V 9.47 vybuchla bomba v autobuse na Upper Woburn Square a usmrtila dosud neznámý počet osob.

(flashnews.cz 10.7.2005)

Tři exploze v londýnském metru se ve čtvrtek ozvaly téměř současně, odstup byl asi 50 vteřin.

Sebevražedný atentátník v sobotu večer ve městě Musajjib jižně od Bagdádu zabil nejméně 58 lidí, asi 82 jich je zraněno. Atentátník odpálil trhavinu na svém těle u čerpací stanice. (flashnews.cz 16.7.2005)

Afghánistán zaplavily protesty namířené proti Spojeným státům a politice amerického prezidenta George W. Bushe. Při čtvrtečních střetech s policií zemřeli tři lidé. Tragická bilance demonstrací, jež vypukly v úterý, se zastavila na sedmi. Sedm desítek osob bylo zraněny.
Nové demonstrace jsou označovány jako největší od konce roku 2001, kdy Američané svrhli Tálibán.
Demonstrace afghánských studentů proti údajnému znesvěcení Koránu vyšetřovateli v americké vojenské věznici Guantánamo se rozšířily i do metropole Kábulu.
Nepokoje vyvolal článek v časopise Newsweek. Ten v posledním vydání uvedl, že vyšetřovatelé na základně Guantánamo "pokládali Korán na toalety a nejméně v jednom případě knihu i spláchli".
USA zadržují na Guantánamu nadále zhruba 520 vězňů, které zajali při svém protiteroristickém tažení, především v Afghánistánu v roce 2001. (flashnews.cz 12.5.2005)

Tisíce muslimů v pátek na Blízkém východě protestovaly proti znesvěcování koránu na americké základně Guantánamo. Davy s výtisky koránu žádaly v Egyptě, Jordánsku, Libanonu i Súdánu oficiální omluvu Spojených států. Ragují tak na zjištění americké armády, která incidenty na Guantánamu vyšetřovala.
V egyptské Alexandrii se k protestu sešlo na 12000 stoupenců Muslimského bratrstva. Vnikli do třípatrového domu a plivali na okolní ulice, které zatarasila pořádková policie. 12 lidí bylo zatčeno. Účastníci žádali, aby vláda a imám mešity Al-Azhar, který je nejvyšší autoritou sunnitských muslimů, požadovali od USA omluvu.
V Bejrútu lidé pálili americké a izraelské vlajky. "Některé věci nebudou napraveny, dokud nepadnou hlavy," volal jeden z účastníků. Na jihu Libanonu lidé provolávali kritická hesla na adresu USA a hrozili zničením Bílého domu.
U amerického velvyslanectví v Chartúmu se sešlo několik tisíc Súdánců, žádali přísné vyšetření incidentů na Guantánamu a uzavření amerického zastupitelství. Obraceli se také na generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, který je nyní v Chartúmu, a žádali, aby USA přinutil k omluvě.
Vyšetřovací komise americké armády zjistila pět potvrzených případů "zneužívání koránu" vojáky na americké základně Guantánamo, kde jsou vězněni zajatci z Afghánistánu podezřelí z terorismu.
Celkem komise vyšetřovala 13 případů znesvěcování koránu, z nich se ale jen uvedených pět podařilo skutečně prokázat. Dalších šest případů se týká neúmyslného znevážení svaté knihy islámu ze strany vojáků nebo vyšetřovatelů, k nimž došlo při výkonu služebních povinností. (flashnews.cz 28.5.2005)

Spláchnutí koránu do záchodu použili k psychickému zlomení vězňů na americké základně Guantánamo na Kubě vyšetřovatelé už v srpnu 2002. S odvoláním na odtajněné dokumenty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) to uvedla americká organizace pro lidská práva ACLU.
"Strážci bili vězně a spláchli výtisk koránu do toalety," cituje dokument FBI zápis výslechu jednoho z vězňů s datem 1. srpna 2002.
"Zadržený osobně nemá nic proti USA. Stráže ve vězeňském zařízení s ním nezacházejí dobře a jejich chování není správné," píše dále agent FBI o výslechu. "Když se vězni snažili modlit, strážci kolem nich začali tančit, a v těchto praktikách stále pokračují."
Další dokument FBI obsahuje výpověď vězně, jemuž nejmenovaná vyšetřovatelka při výslechu pomazala obličej svou použitou menstruační vložkou.
Podle ACLU musel Pentagon o těchto událostech, k nimž došlo jen několik měsíců po zřízení tábora, už tehdy vědět, ale opakovaně na "předkládané důkazy o rozšířené zvůli" nereagoval. Nedávno ministerstvo obrany označilo dosavadní stížnosti vězňů za neoprávněné a k nyní zveřejněnému dokumentu od FBI zatím mlčí.
Jako "směšnou a nepodloženou" označil zprávu ACLU podle BBC mluvčí Bílého domu Scott McClellan s tím, že tvrzení o špatném zacházení s vězni byla vyšetřována.
"Bohužel jsme se v posledních letech naučili, že zprávy vězňů z Guantánama a dalších takových zařízení se ukázaly důvěryhodnější než vládní prohlášení," uvedl právník ACLU Jameel Jaffer.
Organizace tvrdí, že USA zpochybnily lidská práva na celém světě tím, že se snaží "nově vymezit a přikrášlit mučení".
Vyšetřovací tábor na vojenské základně Guantánamo, kde je stále zadržováno na 500 údajných teroristů, označila za "gulag našich dní".
(flashnews.cz 26.5.2005)

Americké ministerstvo obrany obvinilo v pondělí týdeník Newsweek z vyvolání neklidu s tragickými následky v Afghánistánu a dalších zemích. Stalo se tak několik hodin poté, co se Newsweek veřejně omluvil za zveřejnění zprávy, že američtí vyšetřovatelé v zajateckém táboře Guantánamo na Kubě spláchli do záchodu výtisk Koránu.
"Lidé umírají, dochází k pálení amerických vlajek, naše jednotky jsou v nebezpečí," řekl k následkům publikace pro CNN mluvčí Pentagonu Larry DiRita novinářům.
Newsweek ve svém internetovém vydání uvedl, že DiRita "zlostí vybuchl", když se dozvěděl o faktu, že vydavatel Newsweeku Jon Meecham potvrdil, že původní zdroj informace si za klíčovými aspekty svého tvrzení už nestojí.
"Tihle šmejdi ...nenapravitelně poškodili náš národ. Jak nám teď mají ostatní věřit?" měl mluvčí říci na adresu novinářů z Newsweeku. Zveřejnění zprávy o spláchnutém Koránu rozpoutalo minulý týden v Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemích sérii protiamerických akcí. První větší protesty se zvrhly minulou středu ve městě Džalalabád ve vlnu násilí: rozhořčení lidé začali podpalovat úřady, plenit obchody, rozbíjet auta a házet kamení na kolonu amerických vojáků.
Rozvášněný dav zaútočil na diplomatické mise a vtrhl i do areálu OSN. Podle odhadů při další vlně násilných protestů přišlo o život nejméně 16 lidí a dalších sto utrpělo zranění. V pátek vyšly do ulic tisíce lidí v Pákistánu, Indonésii a Gaze.
Skupina afghánských muslimských duchovních v neděli varovala, že vyzve ke svaté válce proti USA, pokud do tří dnů nevydají vyšetřovatele, kteří v Guantánamu znesvěcovali Korán. (flashnews.cz 17.5.2005)

Afghánští duchovní pohrozili, že do tří dnů vyhlásí svatou válku proti USA, jestliže do té doby Spojené státy nevydají vyšetřovatele, kteří údajně na základně v Guantánamu znesvětili korán. (flashnews.cz 15.5.2005)

Americký prezident George W. Bush připustil problémy v poválečné fázi v Iráku a prohlásil, že USA musejí rychleji pomáhat novým demokraciím budovat stabilní instituce. (flashnews.cz 19.5.2005)

Sedm měsíců před invazí do Iráku informoval šéf britské rozvědky britského premiéra Tonyho Blaira, že chce prezident Bush svrhnout Saddáma Husajna vojenskou akcí a varoval, že ve Washingtonu se "za tím účelem záměrně zkreslují výzvědné informace". Vyplývá to ze záznamu schůzky s Tonym Blairem v Downing Street dne 23. července 2002. Informuje o tom americký list Washington Post (blisty.cz)

Proč Američané v Iráku nevyhráli
O americkém fiasku svět neví, protože je pro novináře nebezpečné o něm informovat.
Irák je výjimečně plodným místem pro lži. Podle amerického prezidenta Bushe válka v Iráku prý skončila 1. května 2003. Přitom většina z 1600 amerických vojáků, kteří zemřeli, a 12.000, kteří byli zraněni, byla obětí bojů až v následujících dvou letech.
Irácký prezident Džalal Talabani, šéf jedné z kurdských politických stran, tvrdí sebevědomě, že se prý v Iráku bojuje jen ve třech nebo čtyřech z 18 iráckých provincií. V Bagdádu však hlídá proti útoku Talabaniho rezidenci ne méně než 3000 kurdských vojáků. Jednoho návštěvníka nedávno pobavilo, jak nově zvolený irácký prezident neustále přerušoval svůj optimistický projev o tom, čeho všeho jeho vláda dosáhla, tím, že ostře a rychle vydával svým poradcům opakované instrukce ohledně toho, jak se mají přemisťovat vojska a těžké zbraně kolem jeho domu.
Není pochyb o tom, že Spojené státy tuto válku nevyhrály. Většina Iráku je krvavou zemí nikoho. Armádě se nepodařilo zajistit ani krátkou silnici na letiště, i když je to nejdůležitější silnice v celé zemi.
Je ironické, že o tom, že se Američanům nepodařilo Irák ovládnout, svět neví, protože je pro zahraniční novináře příliš nebezpečné vydat se mimo centrum Bagdádu. Znamená to, že novináři jsou přítomni pouze tam, kde jsou činná americká vojska, avšak americké jednotky se málokdy odvažují na většinu iráckého území. Novináři, svázaní s americkými jednotkami, informovali o tom, jak Američané loni v listopadu odvážně provedli ofenzívu do města Falludža a právem tu ofenzívu vylíčili jako americký úspěch. Vnější svět se ale většinou nedověděl o tom, že právě v tutéž chvíli ovládla ofenzíva povstalců většinu města Mosul, které je pětkrát větší než Falludža.
Okamžitě po pádu Saddáma Husajna informovaly průzkumy veřejného mínění, že polovina Iráčanů zastávala názor, že je jejich země okupována, druhá polovina zastávala názor, že je osvobozena. O osmnáct měsíců později zastává drtivá většina sunnitských i šiitských Iráčanů názor, že je jejich země okupována, a že se jim to vůbec nelíbí.
"Pokaždé, když jsem navštívil místo, kde byl usmrcen americký voják či zničeno americké vozidlo, shromáždily se tam davy mladých mužů a dětí a křičely radostí," píše autor. "Jsem jen chudý člověk, ale jdu domů a na oslavu uvařím kuře," řekl jeden muž na místě, poskvrněném krví zastřeleného amerického vojáka.
Washington si nikdy neuvědomil, že se stane americká okupace tak nepopulární, že i těm nejhnusnějším organizacím se dostane lidové podpory. Američtí vojáci měli obrovskou palební převahu, což znamenalo, že vyhrávali klasické přestřelky. Jenže to také znamenalo, že při tom vždy omylem usmrcovali tolik iráckých civilistů, že v důsledku toho vznikala obrovská podpora pro hnutí odporu. Americká armáda odmítla počítat irácké mrtvé. To jí možná pomohlo u amerického veřejného mínění. Jenže Iráčané věděli, kolik jejich lidí umírá.
Americká armáda je vycvičena na vedení vysoce technologické bleskové války, ale nic jiného moc neumí. Potřebovala obrovské množství zásob a její zásobovací linie byly zranitelné vůči minám a bombám na silnicích. Američtí bojoví inženýři bědovali, že se jim nedostalo vůbec žádného výcviku k tomu, jak si s takovými bombami poradit.
Protože mají Američané chabé výzvědné informace a zároveň obrovskou palební sílu, americké vojenské operace se staly kolektivními tresty. Američané se rozhodli vyřešit problém nedostatku amerických vojáků v Iráku úsilím vybudovat novou iráckou armádu. Toto úsilí však selhává. V dobnu 2004 při prvních bojích o Fallúdžu irácké prapory se vzbouřily a odmítly bojovat ve Fallúdže proti Iráčanům. V Mosulu v listopadu 2004 zmizelo během povstalecké ofenzívy 14.000 iráckých policistů, kteří opustili 30 policejních stanic a vojenské zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů.
(blisty.cz)

Násilnosti během posledních 18 měsíců si v Iráku vyžádaly smrt přibližně 12.000 Iráčanů, tedy v průměru asi 20 civilistů za den. Prohlásil to irácký ministr vnitra Bajan Bákir Džabr Súlagh.
Jde o vůbec první podobnou oficiální bilanci, která zahrnuje oběti bombových útoků, přestřelek i dalších incidentů. Více než 10 500 obětí tvoří šíité, uvedl ministr. Kromě mrtvých na irácké straně v zemi od invaze v březnu 2003 zahynulo podle oficiálních statistik Pentagonu také 1663 vojáků americké armády. (flashnews.cz 3.6.2005)

Irácká vláda zveřejnila statistiku květnových útoků. Zemřelo při nich na 800 osob. Mezi květnovými oběťmi bylo 434 civilistů a 297 povstalců. Zahynulo také 151 policistů a zraněno bylo na 1000 Iráčanů.
Vysoké ztráty v květnu zaznamenala také koalice. Americká armáda přišla o 66 vojáků, britská o dva a italská o čtyři příslušníky. Při atentátech zahynuli také dva američtí podnikatelé.
Ve srovnání s předchozím měsícem zahynulo o 31 procent více civilistů a čtyřikrát více povstalců. (flashnews.cz 3.6.2005)

Před rokem se konalo zasedání komise Světové rady církví "víra a církevní řád" v Malajsii od 28.7. do 6.8. 2004. Za Moskevský patriarchát se zúčastnil biskup vídeňský a rakouský Ilarion (Alfeev), který v předloženém dokumentu odmítl tvrzení, že mezi křesťany různých vyznání existuje "reálné i když ne dokonalé společenství" (a real, if imperfect communion). "Jediné reálné společenství, které mezi křesťany může existovat, je eucharistické společenství," pravil biskup Ilarion. "Nemáme-li společnou eucharistii, znamená to, že nemáme ani žádné reálné společenství." Dále poznamenal, že tragedií současného křesťanství jsou procesy uvnitř mnohých protestantských společenství, které je ještě více oddalují od křesťanské tradice. "Nyní už nestačí hovořit jen o těch rozdílech, které jsou mezi protestanty a katolíky, pravoslavnými a reformovanými atd.," podtrhl biskup Ilarion, "ale musíme pochopit, že existuje fundamentální rozchod mezi tradiční a liberálními verzemi křesťanství."
Biskup Ilarion navrhl komisi "víra a řád" začít systematické studium svatootckovského bohosloví. "Svatootecká díla nikdy neztrácejí svou aktuálnost, neboť v nich jsou stavěny otázky a odpovědi, v nichž spočívá současnost a budoucnost křesťanství. Nyní možno hovořit o nástupu "postkřesťanské éry", o úpadku zájmu o křesťanství mezi mládeží, o "křesťanství bez budoucnosti". Nejradikálnější prognózy ukazují na postupné vymizení křesťanství z náboženské mapy světa, na jeho pohlcení islámem v průběhu třetího tisíciletí. Vyjadřuji naději, že jsou tyto předpovědi chybné a že křesťané budou pevně stát na stráži svého učení, své církve a své tradice. (http://www.vertograd.narod.ru/)

Letos uplynulo 7 let od celopravoslavné konference o ekumenismu, která se konala v řecké Soluni na přelomu dubna a května 1998 a projednávala vztahy ke Světové radě církví. Konference se zúčastnilo 30 delegátů z 15 pravoslavných církví s výjimkou církve Gruzínské. Konala se na žádost Ruské a Srbské církve. Na závěr bylo vydáno komuniké, kde se žádá, aby každá pravoslavná církev poslala oficiální delegaci na shromáždění v Haraře v Zimbabwe, aby tam vyjádřili znepokojení pravoslavných církví a aby dostali pokyn "nezúčasňovat se ekumenických bohoslužeb, společných modliteb, kultů a jiných slavností v době zasedání"; také nemají hlasovat. "Používání tzv. ´inklusivního jazyka´, umožňování ženám přijímat kněžství, debaty o homosexualitě stejně jako tendence k synkretismu, jak se to projevilo na předchozím shromáždění v Cambeře, to vše jsou aspekty aktivity Světové rady církví, proti nimž mají pravoslavní námitky," pravilo se v komuniké. (Zpracováno dle měsíčníku Pravoslavné církve na Slovensku "Odkazu Cyrila a Metoda" 10/1998)

Poznámka k výše uvedeným dvěma příspěvkům:
Odmítnutím společných modliteb s nepravoslavnými se Soluňská konference postavila na svatootcovské kanonické principy, podle nichž se pravoslavný nesmí modlit s heretikem.
Kam se dostaly nepravoslavné církve sdružené ve Světové radě církví za posledních sedm let? Znepokojivé tendence, o nichž se koncem 90. let mluvilo, se staly běžnou realitou. Ženské kněžství je čím dále tím častější, homosexualita je mezi protestantskými církvemi běžně přijímána, začínají se praktikovat homosexuální sňantky s "požehnáním" církve, dokonce i homosexuální kněžství, a nedávno se objevil i biskup otevřeně se hlásící k homosexualitě. Co hledají pravoslavní v takovém společenství, které se zjevně vysmívá pravoslavnému svědectví o svatootcovské Tradici, ba dokonce i biblické mravnosti, a rychlými kroky se od ní ještě více vzdaluje? (Pozn. red.)

Policejní totalita po 15 letech stále při síle

Podobně jako se totalita před nějakým časem vrátila na chvíli do České "bobovize", tak i v tyto dny nám bylo předvedeno, jak na politickou objednávku (nebo "přání premiéra vlády") je bdělá policie vždy připravena k neskutečně brutálnímu zásahu proti legálnímu shromáždění bezbranných lidí, které je konáno souladu s platnými právními předpisy, a to dokonce i proti kulturní akci. Při tom všem zástupci státní moci celé dny bezostyšně lžou ve sdělovacích předpisích o údajně neplatných nájemních smlouvách, o údajném poškozování práv majitelů okolních pozemků, o tom, že na pronajatý pozemek není legální přístup a další vyfabulované dezinfomace... Jak vidno, totalita se všemi svými hrůzami se může vrátit skutečně kdykoliv. Stát je se svými represivními složkami "vždy připraven" k čemukoliv. (Pozn. red.)

Policie rozehnala CzechTek. Při zásahu bylo podle policie zraněno 47 policistů, z toho 5 vážně. Ošetřeno bylo podle informací záchranné služby nejméně 35 účastníků technoparty, 15 jich skončilo v nemocnici. Šlo o jednu z největších policejních operací v poslední době, nasazeno bylo přes tisíc policistů i vrtulník. Uzavřena byla i dálnice D5 a hraniční přechod v Rozvadově.

Policie použila proti klidným technařům vodní děla a slzný plyn. Granáty s plynem dopadaly na sedící lidi.

Účastníky technoparty vždy dva těžkooděnci povalili na zem hlavou dolů, zkřížili mu nohy a roce spoutali za zády. Odváděli jej většinou ve vynuceném předklonu. Desítky policistů při zásahu neměly identifikační čísla, nebo nebyla viditelná. Na požádání je přitom odmítali sdělit.
Sami technaři to komentovali slovy: "V tomhle království se nesmí zpívat a tančit."

Otázky o oprávněnosti zásahu vzbuzuje i názor vlastníka pozemku. V neděli opakovaně potvrdil, že pronájem na veselici nezrušil. Zástupce majitele pozemku Constantin Plesky to potvrdil Radiožurnálu s tím, že z nájezdu se dá přímo dostat na pozemek. Tím by padlo zdůvodnění, že policisté zasahovali kvůli tomu, že technaři přicházeli na louku přes jiné pozemky a jejich vlastníkům to vadilo tak moc, že na ně podali trestní oznámení (podle místního občana však pocisté před tím obcházeli majitele okolních pozemků a vybízeli je, aby podali trestní oznámení). Tím, že policie zabránila autům najet na louku, však omezila práva pronajímatele.

V pátek večer policie vytvořila umělé dopravní zácpy, a to i na dálnici.
Přístupové cesty, které se policie pokusila zablokovat, jsou veřejným prostranstvím ve smyslu §34 zákona o obcích, kde se říká, že taková místa jsou "přístupná všem bez ohledu na vlastnická práva k nim", popřípadě se může jednat o účelové komunikace, nehledě na fakt, že pokud se jedná o účelové komunikace ve smyslu §7 odstavce 1 zákona o pozemních komunikacích, tak ty slouží k výkonu vlastnických práv (tedy i práva dát souhlas s přístupem a pobytem na pozemku) majitelů na ně napojených nemovitostí.

Policie zahájila v sobotu po půl desáté večer druhý tvrdý zásah proti účastníkům technoparty CzechTek. Do půlnoci se jim podařilo vyklidit prostor, kde se party konala. Policisté šli v rojnici a postupovali velmi tvrdě, používali slzný plyn, výbušky a dvě vodní děla. Desítky lidí byly zraněny.

Kdo se nestačil sbalit dost rychle a odjet, musel své věci či auta nechat na místě. Autům policisté rozbíjeli okna a házeli do nich bomby se slzným plynem.

Při večerním zásahu policisté postupovali v rojnici a vytahovali účastníky ze stanů. Mnohé ani nepustili k autům. Všechny nutili jít na dálniční přivaděč.

V akci bylo nasazeno přes tisíc policistů, kteří měli k dispozici dvě vodní děla. Nad místem zásahu přelétával vrtulník.

Když tanečníci neuposlechli výzvu k odchodu, těžkooděnci se zformovali do rojnice a začali za zvuku hudby ze soundsystémů postupovat k centru dění. Vytlačovali tanečníky, mezi něž házeli bomby se slzným plynem. Lidé křičeli: "Máme holé ruce."

Tanečníci ustupovali, asi 500 jich však vyběhlo vstříc policistům, s nimiž se za výkřiků "Gestapo, Gestapo" střetli. Bomby se slzným plynem házeli zpět spolu s lahvemi vody.

Během zásahu podle policejní zprávy dav napadl policisty tyčemi, kameny, a zápalnými lahvemi. Zdemoloval také několik služebních vozidel. Za kordonem jsou antony. ... Probíhaly tvrdé souboje muže proti muži.

Podle očitých svědků kopali policisté obutí do těžkých bot do lidí na zemi.

Ministr vnitra František Bublan v sobotu řekl, že zásah policie proti účastníkům technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku je podle něj na místě. Policie postupuje podle dohody se soudním znalcem a se státním zástupcem, který je přítomen. Ministr kvůli CzechTeku požaduje změnu zákona o shromažďování.

Podle zpravodaje Radiožurnálu přitom ani policisté nevěděli, kde je hranice pronajaté louky. Mohutnost zásahu vzbuzuje rozpaky, stejně jako skutečnost, že policie kvůli němu uzavřela dálnici D5 směrem na Rozvadov.

Premiér požadoval tvrdý zákrok. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) nařídil v pátek ministrovi vnitra Františku Bublanovi, aby policie postupovala proti účastníkům technoparty CzechTek co nejrázněji.
Dodal, že podle zpráv, které má, policie jedná podle jeho představ, protože je podle něj důležité hlavně ochránit majetek lidí, který chtěli účastníci obsadit. (Pozoruhodné je, že tvrdý postup proti účastníkům hudebního koncertu vyslovil premiér Paroubek v Olomouci na pohřbu ministra kultury.)

Ministr vnitra František Bublan o situaci hovořil telefonicky s premiérem. "Na tom, že by policie měla jednat razantně a rozhodně, jsme se shodli," řekl Bublan Právu.

Senátor Jaromír Štětina zásah komentoval slovy: "Je neadekvátní, protizákonný a svědčí, že komunistické metody řešit problémy použitím síly u nás dosud nevymřely." "Stát, který získá autoritu jen na základě strachu mezi občany, nezaslouží úctu," komentoval razii senátor Jaromír Štětina.

Předseda Strany zelených (SZ) Jan Beránek míní, že zásah policie byl nepřijatelný, protože účastníci technoparty neporušili žádný zákon.

Policie podle Klodnera spustila bezprecedentní a neadekvátní zásah se záměrem způsobit zranění. Navíc dezinformovala veřejnost, když tvrdila, že majitel odvolal souhlas s konáním technoparty, míní Klodner. Policisté podle něj také bez důvodu blokovali dálnici D5 a další cesty, aniž uzavírku v souladu se zákonem týden dopředu ohlásili.

Policisté, kteří proti technařům použili vodní děla i slzný plyn, podle něj napáchali daleko větší materiální škody, než kdyby akci násilně neukončili. (Mj. jsou nyní pozemky plné nesmírného množství střepů.)

Proti potlačení technoparty se včera postavil Stanislav Penc z občanského sdružení Dokumentační středisko pro lidská práva. "Násilí a zákazy proti techno subkultuře mohou přerůst v občanskou neposlušnost, která je zakotvená v Ústavě ČR," uvedl v dopise zaslaném Právu.

Premiér Jiří Paroubek v neděli znovu prohlásil, že zásah policistů proti účastníkům CzechTeku byl adekvátní.

Proti způsobu, jakým policie v sobotu zasáhla na CzechTeku se v neděli odpoledne konala před ministerstvem vnitra a poté před Úřadem vlády demonstrace. Několik tisíc lidí kritizovalo brutalitu, s jakou podle nich policisté proti účastníků technoparty zasáhli.

"Tento zákrok policie považuji za naprosto neadekvátní a podám trestní oznámení. Byla to nejhorší věc, co jsem kdy viděla - cílený zákrok a v podstatě proti dětem," uvedla jedna z účastnic CzechTeku.


Právní hledisko

Souhlas vlastníka s pořádáním akce na pozemku byl orgánům veřejné moci nepochybně prokázán. Právě a jedině tímto se akce stává tím, co se obecně nazývá „legální“. Není porušeno ani civilní právo (zásahy do vlastnického práva) ani normy práva trestního (zejména skutkové podstaty neoprávněného užívání cizí věci).

Shromažďovací zákon se zde uplatňovat nedá. Jde o akci, která není na veřejném pozemku, je deklarovaná jako soukromá a jeho účelem není primární „využívání svobody projevu a dalších ústavních práv a svobod, k výměně informací a názorů a k účasti na řešení veřejných a jiných společných záležitostí vyjádřením postojů a stanovisek“ jak shromažďování v režimu příslušného zákona nepřímo vymezuje jeho § 1 odst. 2.

Pokud obec trvala na tom, že by akce měla být ohlášena jako shromáždění, toto je skutečná hrozba pro osoby argumentující ochranou vlastnického práva. Podle tohoto výkladu by se měly úřadům hlásit podle shromažďovacího zákona právo akce jako komerční hudební festivaly, fotbalová utkání, garden party apod. Úřady by pak mohly tato shromáždění zakazovat, rozpouštět a násilně rozhánět.

Na pozemek vedly místní komunikace, později tzv. účelové komunikace tj. polní cesty upravené pro průjezd vozidel. Ze zákona má každý právo tyto komunikace užívat k jízdě a chůzi (tzv. právo obecného užívání komunikace). V případě polních cest by tomu tak nebylo, kdyby vlastník pozemku, přes nějž vedou, požádal silniční správní úřad o rozhodnutí, jímž by na ně omezil či zakázal přístup veřejnosti. Takové rozhodnutí se vydává ve standardním řízení, kde se posuzují důvody, podmínky stanoviska případných dalších účastníků řízení atd.; rozhodně je nelze udělit bezprocesně ad hoc.

K donucovacím prostředkům nesmí sáhnout policie libovolně, ale „v zájmu ochrany bezpečnosti osob, své vlastní a majetku a ochrany veřejného pořádku, proti osobě, která je ohrožuje“ (§ 38 odst. 2 zákona č. 283/1991 Sb., o Policii ČR.). Zde nebyly ohrožovány osoby, ani policisté a průjezd veřejně přístupnými cestami nezakládá ohrožení majetku. Případný průchod osob přes cizí pozemky je právo každého dané zákonem o ochraně přírody a krajiny – každý má právo na volný průchod krajinou, není-li pokryta (hospodářsky využitelnou) vegetací, která může být poškozena. Louky byly posekány a práva vlastníků pozemků byla respektována – rozhodně nedocházelo k jejich nadměrnému znečištění, budoucímu ohrožení využití pozemků či jejich záboru (§ 63 odst. 2,3 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.).

Byl porušen veřejný pořádek? Není to libovolně vykladatelný pojem, ale o stav s jasnými kriterii.
Jde o „ustálený stav společenských vztahů respektující vžitá či v místě uznávaná pravidla způsobu chování (slušnosti)“ (Vlastimil Ševčík, „Ústavní soudnictví v praxi“, Bulletin advokacie, zvl. číslo, listopad 1999. s. 42.) Porušení veřejného pořádku je tedy zpravidla jednání, které ještě není porušení zákona, ale je již porušení slušnosti, tak jak jí vnímá většina lidí. Obec má právo tuto zónu mezi zákonem a morálkou upravit podle svých podmínek svou vyhláškou.
Autonomní akce, kde prakticky nedocházelo ke kontaktu účastníků s jinými osobami nemůže působit pohoršení i kdyby na ní docházelo k „neslušným“ aktivitám. V daném případě lze říci, že aktivity na CzTeku nepohoršili ani účastníky samé a ani by nepohoršili kohokoli jiného. Lidé většinou tancovali, posedávali na louce, komunikovali, poslouchali hudbu, opalovali se apod. (viz např. reportáž redaktora ČRo – Radiožurnál Lubomíra Smetany dne 31.7.2005, 13 hod). Například výskyt opilých osob byl nepoměrně nižší než na jakékoli běžné lidové zábavě. Co se týče hudby, nerušila nikoho, kdo by ji nechtěl poslouchat.

A co se týče rovnosti lidí u nás před zákonem?
(Čl. 4 odst. 3 Listiny [„Zákonná omezení základních práv a svobod musí platit stejně pro všechny případy, které splňují stanovené podmínky“] ve spojení s čl. 1 věta první Listiny ( [„Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech.“]).
Zde byl jediným policií deklarovaným důvodem masivního zákroku možný trestný čin poškozování cizí věci se škodou něco nad tzv. nepatrnou škodu (pod ní již ani nejde o trestný čin). Kolik jiných akcí, kde došlo k větší intenzitě škod, či jiným trestným činům (např. výtržnictví, hanobení národa apod.) bylo ponecháno bez zásahu?

Policista je povinen dbát, aby použitím donucovacího prostředku nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání. Naprostá většina účastníků akce nekladla odpor (obviněno bylo k 31.7. 2005 11 osob) a neporušila žádný právní předpis; jejich přítomnost na místě nebyla protiprávní. Zákrokem však bylo zraněno zhruba 100 osob.

Je výslovně zakázáno, „aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného služebním zákrokem“ (§ 6 odst. 1 zákona č. 283/1991 Sb., o Policii ČR.). Největší policejní zákrok pod jednotným velením za poslední roky s použitím volního děla, slzného plynu a zásahových rozbušek z důvodu podezření na trestný čin se sazbou nejvýše jeden rok?

Adekvátnost zde respektována zřetelně nebyla. I „práva majitelů okolních pozemků“, která byla nakonec jediným důvodem zásahu (viz vyjádření ředitele okresní policie v Tachově na tiskové konferenci dne 31.7.2005) byla zákrokem narušena podstatně více než průchodem osob. Na místě bylo použity tisíce rozbušek (deset beden zásahových výbušek přivezl v sobotní podvečer policistům na místo vrtulník. Zřejmě spotřebovali více než plánované množství...), proudy vody a slzný plyn byl na místě přítomen ještě den po zákroku. Seno z takto upraveného pozemku je zřejmě nepoužitelné.

Co se týče újmy účastníků, je adekvátní 100 zraněných osob (a jeden mrtvý – pravděpodobně v souvislosti se zákrokem policie byl zasažen kamionem) ve vztahu k tj. případnému podílu těchto osobna trestném činu poškozování cizí věci (pokud by se skutková podstata naplnila, jednak s ohledem na výši škody i na naplnění znaků trestného činu – dle vyjádření novinářům policie nebyla v době zásahu schopna určit hranice pozemků (ČRo – Radiožurnál, 31.7.2005, 13 hod.)?

Především zákonnost celého CzTeku. Jak je uvedeno výše, zde nebyl problém a právní stránka věci byla všem příslušným orgánům včas známa a prokázána.

Ohledně možného narušení veřejného pořádku resp. práv osob neúčastnících se akce: pozemek byl vybrán daleko od staveb sloužících k bydlení, aby hudební produkce nikoho nerušila. I toto byla zjevná skutečnost. Co se týče rizik možného ohrožení veřejného pořádku či majetku: CzTek se koná již téměř desátým rokem a nikdy při něm nedošlo k násilí ze strany účastníků, ani ničení majetku. Škoda na cizích pozemcích je zanedbatelná, resp. dočasná, neboť pravidelně bývá pozemek uklízen průběžně při akci a ještě po jejím skončení.
Po loňském ročníku byl pozemek beze stop konání akce.I toto je informace, kterou měly represivní orgány k dispozici. Dá se tak říci, že veřejný pořádek na party samotné je dodržen více než na většině komerčně pořádaných akcí stejného rozsahu.

Vyslovené lži jako tvrzení ředitele okresní policie, že majitel pozemku souhlas odvolal, by ani při sebebenevolentnějším přístupu k PR aktivitám, být tolerovány neměly.
Spekulace ministra vnitra o okolnostech kontraktu mezi dvema soukromými osobami ("majitel pozemku, chudák, asi nevěděl, co podepisuje"), už se jeví jako až humorná stupidita, pokud však jde o daný kontext, takové posuzování soukromoprávního vztahu představitelem exekutivy má své souvislosti a není to taková legrace.

Trestní oznámení na zneužití pravomoci veřejného činitele ev. dalších trestných činů je spíše postup teoretický. O trestním stíhání rozhodují orgány exekutivy, které musí vyhodnotit jako první předběžnou otázku legálnost zásahu. Jelikož jde o tytéž orgány (policie, státní zastupitelství), které trvají na zákonnosti tohoto zákroku.

Lidé se museli postavit proti státu, který je bil, a byli dvě hodiny schopni odolávat násilí tisícovky jeho špičkově vycvičených a vyzbrojených mužů.
Byl jsem přítomen na Národní třídě 17. listopadu 1989 i na louce u Tachova. Rozsahem policejní operace, množstvím policistů, použitou technikou i brutalitou byl CzechTek 2005 řádově převyšující cokoliv, co se na Národní třídě tehdy stalo. Husákova policie nepřipravila proti tehdejším demonstrantům ani pohotovostní pluk, ani slzný plyn, ani bojové vozidlo pěchoty s rychlopalným kanónem...

Roku 1427 došlo u Tachova k bitvě, při níž byli těžkoodění rytíři rozdrceni silami husitských selskoplebejských mas. Na sklonku července 2005 proběhla na louce na Tachovsku jiná bitva, při níž prožili fiasko jiní těžkooděnci.
Jenže stát není pospolitostí svých občanů, ani akciovou společností daňových poplatníků. Stát je Policajt, který brání Vlastníka, a dále sociální vztah, který vede k tomu, že tento policajt je většinou uposlechnut. Kultura, která má potenciál odporu a je rozvíjena pro radost z tvořivosti, ne pro zvyšování zisků různých vlastníků, bude vždy pro tento sociální vztah hrozbou. Neustále se bude stoupencům a stoupenkyním takové kultury předhazovat, že škobrtli o ten či onen soukromý pozemek a že svou hudbou ruší obyvatele blízkých míst. V zemi, jako je Česká republika, neutečou před jednotlivými vlastnickými nároky ani před předsudky. Mohou s nimi ale bojovat, neposlouchat policajty, co nejvíc se vyhýbat placení daní a nevěřit politikům, i kdyby byli sebeúlisnější.
Pokud se nezkomercionalizuje, nebude mít sponzory a mediální partnery, pokud zůstane alternativou, bude CzechTek pro stát vždycky hrozbou.
(Celý článek: http://www.blisty.cz/2005/8/1/art24342.html )
(Dle flashnews.cz a blisty.cz 31.7.2005)

31. synod Českobratrské církve evangelické na svém druhém zasedání vyhlásil 31. 5. 2005 usnesení, které se týká problematiky homosexuálních vztahů.
Účastníci synodu projednali dokument vypracovaný komisí předních českých odborníků.
První část dokumentu, jež pochází od evangelických biblistů doc. ThDr. Martina Prudkého a Jana Roskovce, Th.D. z ETF UK v Praze, se věnuje zmíněnému tématu z hlediska teologického. Rozebírá detailně příslušné pasáže z hebrejské Bible i Nového Zákona a přináší jejich exegezi.
"Text vysvětluje, že „obvyklé“ biblické pasáže zmiňované v souvislosti s fenoménem homosexuality obsahují mnohem hlubší poselství, než jak jsou běžně (a často zavádějícím způsobem) chápany a přijímány."
Druhá polovina textu analyzuje homosexualitu z pohledu odborně - sexuologického, s přihlédnutím k aktuálnímu stavu poznání.
Nad postupem užitým při hledání smyslu některých biblických pasáží o homosexualitě vyjádřil své rozpaky pan Ladislav Nosek. Podle jeho názoru se tímto způsobem dá v Bibli najít podpora téměř pro cokoliv. "Mají-li se věci takto, pak je paradoxně zpochybněn právě osobní přístup k Písmu ražený protestantismem - protože co si pak má s Biblí počít člověk neznající originální text, historické okolnosti atd. atd., když je, jak vidno, tak snadné upadnout v omyl i přes zdánlivě jasný smysl sdělení? (christnet.cz)

V rozhlasovém pořadu k tomuto synodálnímu usnesení sdělili představitelé evangelíků další pozoruhodné myšlenky. Např. že církevní odmítání homosexuality bylo prý zapříčiněno nepřesným a nepozorným čtením Bible. Anebo: Kultické znečištění člověka sexem bylo ve své době velké téma; pro nás to však dnes žádné téma není.

V USA odstartovala první televize pro gaye
Homosexuální páry sice ve Spojených státech nemohou vstupovat do manželství, ale nyní jim je přeci jen jistá útěcha nabízena. Mohou totiž sledovat televizní stanici Logo určenou převážně gayům a lesbičkám. (flashnews.cz 4.7.2005)

Desetitisíce lidí dnes demonstrovaly ve 4 evropských metropolích za rovná práva homosexuálů a lesbiček. Gayové se tradičně vydali do pestrobarevných průvodů v ulicích Berlína a Paříže. (flashnews.cz 25.6.2005)

Přes Mexický záliv se k pobřeží Mexika a amerického státu Texas blíží hurikán Emily, jehož síla vzrostla z druhého na třetí stupeň. Z pobřeží byly evakuovány tisíce lidí.

Jiný hurikán se žene na pobřeží Číny (flashnews.cz 20.7.2005)

Florida a jihovýchod USA se připravují na příchod hurikánu Dennis, který už na Kubě, Haiti a Jamajce připravil o život více než 30 lidí. Na Floridě a v Louisianě úřady evakuují více než milión lidí. (flashnews.cz 9.7.2005)

Nejméně 65 lidí přišlo v uplynulých dvou týdnech o život při záplavách na jihovýchodě Číny, které způsobily dlouhotrvající deště. Dalších 30 osob je pohřešováno.

Přibližně 200 lidí se pohřešuje poté, co se ve čtvrtek u indonéských břehů potopil trajekt.

Nejméně osmnáct lidských životů si vyžádaly záplavy, které o víkendu a podnělí postihly Bulharsko, Rumunsko a Turecko. Hustý déšť a rozvodněné toky způsobily značné materiální škody a dopravní kalamity. (flashnews.cz 4.7.2005)

Více než 150 osob zahynulo v záplavách, které postihly Indii po devítidenních monzunových deštích. Vláda uvádí 132 mrtvých. Půldruhého miliónu osob muselo být evakuováno. (flashnews.cz 4.7.2005)

Rozsáhlé lesní požáry donutily úřady evakuaovat několik tisíců lidí z šesti kempů poblíž Fréjusu na jihu Francie. K dnešnímu odpoledni oheň již zničil asi 1300 hektarů lesa. (flashnews.cz 5.7.2005)

Velkou část indonéského ostrova Sumatra postihlo silné zemětřesení. Američtí meteorologové jeho sílu předběžně určili na 6,8 stupně Richterovy škály. Zatím nejsou hlášeny žádné škody ani oběti. Epicentrum bylo pod mořem, asi 210 kilometrů jihozápadně od města Medan. (flashnews.cz 5.7.2005)

Nejméně 159 obětí si zatím vyžádala vzácná a smrtelná parazitická choroba, která se rozšířila od konce loňského roku v severní Etiopii. Oznámila to mezinárodní organizace Lékaři bez hranice. (flashnews.cz 5.7.2005)

Dvanáctiletá britská školačka před soudem v Dewsbury přiznala, že se pokusila na stromě oběsit pětiletého chlapce. Ten ji údajně krátce před tím naštval. Hoch podle lékařů unikl smrti jen o pár vteřin. (flashnews.cz 18.7.2005)

Žák střední školy na jihu Japonska hodil do učebny výbušninu. Při explozi bylo zraněno nejméně 50 studentů školy. (flashnews.cz)

V Belgii se narodily děti jako léky
Eticky problematický se může zdát postup lékařů bruselské fakultní nemocnice Academisch ziekenhuis (V.U.B.). Těm se jako prvním v Evropě podařilo před pěti měsíci odrodit tzv. "děti - léky". Jejich tkáně mají pomoci nemocným starším sourozencům.
• Tvůrce ovce Dolly může klonovat lidská embrya
• Klonovaná kráva "vyrábí" lidský hormon
• V Británii se narodilo první "dítě-lék"
Doktor Paul Devroey v rozhlasové stanici RTBF řekl, že kmenové buňky krvetvorby v pupečníkové krvi a posléze také kostní dřeň takového dítěte lze použít na léčení staršího sourozence postiženého nevyléčitelnou genetickou chorobou.
Rodiče, kteří se k této metodě uchylují, nemohou potomkovi jinak pomoci. Dojde tedy k početí ve zkumavce a lékaři už na embryu zkoumají, zda vyvine kmenové buňky potřebné k záchraně bratra nebo sestry.
"Dítě-lék" prý nesmí trpět pocitem viny Nemocnice otálela s oznámením této novinky, protože si je vědoma etických dopadů. Devroey tvrdí, že byly vybrány manželské páry, které budou takto zplozené dítě milovat a nebudou je považovat pouze za zásobárnu kmenových buněk pro jiného potomka. Je třeba také zabránit tomu, aby "dítě-lék" netrpělo v případě úmrtí léčeného sourozence psychickými poruchami, zejména pocitem viny.
Většina z 61 párů, které se na bruselskou nemocnici obrátily, pochází z jižní Evropy, kde jsou genetické nemoci tohoto typu častější. Oplodněny byly zatím čtyři ženy, takže dvě děti se ještě narodí. Procedura stojí podle rozhlasu 6000 eur (asi 180.000 korun) a není nikterak v rozporu s belgickým právem.
V Česku je metoda také možná
Belgie ale není fakticky první evropskou zemí, kde se "dítě- lék" narodilo. O skutečně prvním případu narození "dítěte-léku" na evropském kontinentu psal již před dvěma lety britský tisk. V červnu 2003 přišel v anglickém Sheffieldu na svět novorozenec Jason, jehož posláním bylo posloužit jako léčebný prostředek k záchraně života staršího bratra trpícího velmi vzácnou podobou chudokrevnosti zvanou Diamond Blackfand.
Evropský primát však Británii nelze připsat, protože Jason byl počat ve Spojených státech, a to metodou in vitro (ve zkumavce) a po předtransplantační diagnóze (DPI), která je v Británii zakázaná, upozornil londýnský Daily Mail. Naproti tomu v belgickém případě "dětí-léků" proběhl celý proces od umělého oplodnění ve zkumavce až po porod skutečně na půdě Belgie.
"Českým lékařům nečiní technologie fertilizace in vitro až po transplantaci pupečníkové krve žádné problémy," řekl Petr Kobylka, vedoucí oddělení zpracování krvetvorné tkáně a kryokonzervace pražského Ústavu hematologie a krevní transplantace. Jak dodal, česká medicína ale zatím před tuto výzvu postavena nebyla.
(iln, čtk)

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) prověřuje případ padesáti mužů, kteří po užívání pilulky na zvýšení potence Viagry oslepli.
Muže postihl zvláštní druh slepoty, který se vyskytuje hlavně ve spojitosti s cukrovkou a srdečními problémy.
Na možné potíže se zrakem při užívání Viagry upozornili lékaři už v roce 1998. Americká akademie očních lékařů chtěla tehdy látku znovu testovat, protože u pacientů s některými očními vadami mohlo dojít ke zhoršení nemoci.
"Máme poznatky, že některým mužům se po aplikaci Viagry zhoršil zrak a hlavně citlivost očí na světlo. Je třeba brát tento problém vážně.
Přes tato nebezpečí je Viagra neobvykle populární. Za první letošní čtvrtletí hlásila společnost Pfizer růst příjmů z jejího prodeje o pět procent na 438 miliónů dolarů. (flashnews.cz 28.5.2005)

Černý kašel v Německu se rozmáhá navzdory očkování
Dosud nevídané informace publikoval ve svém červnovém zpravodaji německý Institut Roberta Kocha (RKI): Podle posledních shromážděných dat znatcnění dávivým neboli černým kašlem (pertusí). K nárůstu onemocnění dochází navzdory očkování, co víc: původně dětská nemoc se znatelně posunuje do staršího věku nebo dokonce do dospělosti, kdy je riziko komplikací výrazně vyšší.
Onemocní čím dál více dětí a mladistvých, kteří prodělali všechna doporučená očkování. Odborníci z RKI se zatím zmohli pouze na konstatování, že je třeba získaná data dále vyhodnocovat.
V České republice je povinné očkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli regulováno vyhláškou č. 439/2000 Sb. Přesto alespoň podle grafu uveřejněného na webu vakciny.net absolutní nemocnost asi od roku 1975 narůstá. (blisty.cz)

Miliony lidí trpící zánětem kloubů, kteří potřebují používat lék Ibuprofen, umožňující jim, aby vedli normální život, čelí dilematu, co dělat dál: vyšlo totiž najevo, že ibuprofen zvyšuje riziko infarktů.
Zjištění přichází poté, co farmaceutická společnost Mercks stáhla z trhu svůj vysoce populární lék Vioxx. Zkoušky totiž ukázaly, že i on má souvislost s infarkty. Vyšetřuje se nyní celá třída léků, známých jako inhibitory Cox2.
Důvěra v ibuprofen byla dále minulý týden ochromena studií z University of Southern California, podle níž existuje také souvislost mezi ibuprofenem a rakovinou prsu. (blisty.cz)

Benedikt XVI. znovu potvrdil, že chce usilovat o plnou jednotu všech křesťanů. Učinil tak během setkání s delegací ekumenického patriarchátu z Konstantinopoli, která přijela na římské slavnosti sv. Petra a Pavla. Svatý otec připomněl katolicko-pravoslavný „dialog lásky“, zahájený roku 1964 v Jeruzalémě Pavlem VI. a patriarchou Atenagorou.
„Pociťujeme nutnost spojit síly a nešetřit energií, aby byl s novou silou obnoven oficiální teologický dialog mezi katolickou církví a pravoslavnými církvemi, zahájený roku 1980.“ – řekl papež. Vyjádřil dále vděčnost patriarchovi Bartoloměji, za jeho úsilí o obnovu prací katolicko-pravoslavné smíšené komise. (christnet.cz)

Římské biskupství zahajuje v úterý proces blahořečení papeže Jana Pavla II. jako nezbytného předstupně jeho prohlášení za svatého.
Již během pohřebního obřadu se objevily výzvy, aby byl okamžitě prohlášen za svatého. Nový papež Benedikt XVI. dal najevo, že v případě blahořečení svého předchůdce si přeje rychlý postup a upustil od pětileté lhůty, která obvykle musí uplynout mezi úmrtím adepta a začátkem řízení.
Teologická komise má za úkol posoudit všechna svědectví o zázracích, jež adept na blahořečení vykonal. Významná role připadá "postulátorovi", polskému knězi Slawomiru Oderovi, který má proces blahořečení na starosti. Římské biskupství již začalo shromažďovat zprávy o údajných zázracích Jana Pavla II.; dosud bylo zaevidováno přes 600 těchto "věcných upozornění".
Pater Giuseppe D'Alonzo ode dneška, kdy proces blahořečení papeže Jana Pavla II.v Římě začíná, přebírá funkci zvanou advocatus diaboli, tedy ďábelský advokát, napsala agentura AP. Povinností tohoto duchovního je prověřit jakoukoli pochybnost, jež by se mohla kolem svatosti adepta na blahořečení vyskytnout.
Vatikán byl prý v minulých týdnech zaplaven zprávami o údajných zázracích Jana Pavla II. "Každý den jsme dostávali 80 až 100 e-mailů a dopisů. Je to velmi napínavé... Přicházely z celého světa, i od nevěřících," řekl advokát Jana Pavla II., takzvaný postulátor procesu,kněz Slawomir Oder agentuře Reuters. (christnet.cz)

Komentátoři říkají, že Vatikán kvůli větší popularitě opouští dávné tradice.

Pravoslavní biskupové na Ukrajině říkají, že pravoslavným hůře než za Jana Pavla II. už nebude (viz o tom naše zpráva).

Pro pravoslavné křesťany je papež Jan Pavel II. tím, kdo svatořečil kardinála Stepaniče - vraha 800.000 pravoslavných Srbů za II. světové války. Tento arcibiskup chorvatský nese přímou osobní odpovědnost za genocidu pravoslavných Srbů a je jednou z nejproblematičtějších osob římské církve.

"Středisko Simon Wiesenthal" nejznámější mezinárodní organizace, která zkoumá zločiny nacismu a zodpovědnost za oběti, žádala papeže, aby odročil proces blahořečení "než dojde k obsáhlejšímu prozkoumání činů Stěpaniče v období druhé světové války, podmínkou čehož je volný přístup do archívu Vatikánu". Při této příležitosti, ředitel sekce Mezinárodních vztahů centra Simon Wiesenthal, Saimon Samuel, zveřejnil včas mnoho dokumentů o charakteru Stepaniče.
Ve stejné zprávě, ředitel Centra zdůrazňuje: "Rozhodnutí počkat na nezaujatou expertízu historiků by zmírnilo ohlas na blahořečení, které v lepším případě budeme nazývat provokativním a v horším se stane největším příkladem zkreslování dějin".
Na oficiální velkolepé bohoslužbě, při níž byl vyhlášen Jeho Exelexence Stěpanič za "blahoslaveného", kázal papež pokrytecky o smíření a odpuštění. Připomenul i "bolestivou a tragickou" minulost slovy: "Upřímně žehnán této části Evropy, aby se nikdy neopakovaly nelidské události, které se udály v tomto století." Historie Chorvatska je skutečně bolestivá a tragická; od roku 1941 až do r. 1945, toto "část Evropy" krvácela "nelidskými událostmi", které dosáhly až rozměrů genocidy. Jenže to, co se snažil Jan Pavel II. zamlčet, je, že odpovědnost za tuto genocidu dopadá na hlavu arcibiskupa Aloise Stěpaniče, který byl - s plnou podporou Vatikánu - jedním z jejích nejaktivnějších spoluviníků.
V nezávislém státě Chorvatsko, založeném fašisty a nacisty v období r. 1941--1945, se završila nejodpornější a nejstrašlivější stránka druhé světové války. Ustašovci Ante Paveliče, podporováni Hitlerem a Musolinim, vyhladili statisíce pravoslavných Srbů a desítky tisíc židů a Cikánů. Likvidace se udála ve jménu národně-náboženského "definitivního řešení" a násilného donucení k náboženskému přestupu, čili ve jménu "masového proselytismu" do katolictví. V tom všem sehrála rozhodující úlohu, přímo či nepřímo, "Svatá Římská Církev". Katolický arcibiskup záhřebský, svatý Alois Stepanič, spolupracoval aktivně s ustašovskou diktaturou. Příslušníci katolického kléru se osobně zúčastňovali masového zabíjení a násilného proselytismu do katolicismu. Vatikán tuto národně-náboženskou genocidu, kterou uskutečńoval Ante Pavelič, podporoval.
Stepanič byl odsouzen soudním tribunálem po pádu nacismu jako válečný zločinec za genocidu Srbů a za spolupráci s loutkou nacistů Paveličem. Trest, který mu byl vyměřen, je však pro svoji shovívavost urážkou památky obětí - jednalo se o domácí vězení! Přesto všechno Vatikán prohlašuje tento rozsudek za "komunistické intriky" a domácí vězení za mučednictví!
Fakta o událostech v Jugoslávii za II. světové války jsou uvedena v článku Noční můra Jugoslávie.

Největším Čechem se stal v soutěžní anketě České televize Karel IV., druhý skončil Tomáš Garrigue Masaryk a třetí Václav Havel. Celkem bylo posláno 256 638 hlasů. (Sv. Václav nedostal dostatečné množství hlasů ani pro první desítku, do níž se však dostal Mistr Jan Hus, nicméně ani on neměl u dnešních Čechů šanci proti Masarykovi, Havlovi adal.; pozn. red.) (flashnews.cz 10.6.2005)

V USA zvolili občané za největšího Američana westernový herec a bývalý prezident R. Reagan (velký propagátor projektu "hvězdných válek"). (Český rozhlas)

Výsledky vývoje finančního trhu - zpráva ministerstva financí: průměrná rodina má naspořeno 340 000 korun.
Dle jiné statistiky z 12. 5. 2005 CVVM - za prvé: "šest respondentů z deseti uvedlo, že má potíže vyjít se svým platem" za druhé : "jen asi třetině lidí zbývají prostředky na spoření". (Dle blisty.cz)

Pořad zahraničního vysílání BBC World Service "Talking Point" se zabýval problematikou otroctví v dnešním světě. Mimo jiné přinesl i svědectví o otrockých podmínkách, jimž byli vystaveni někteří Ukrajinci v České republice:
Moderátorka: Právě jsme slyšeli o tom, jaké jsou podmínky v Malawi, od Rafika, o tamějším obchodu s lidskými bytostmi. Je to zločin, který postihuje více než 2 miliony lidí. Lidi, jako jsou Ludo a Ruslan. Pocházejí z jedné z nejchudších oblastí na Ukrajině, kde je průměrný měsíční plat asi 50 dolarů. Takže je zaujal inzerát v místních novinách, který sliboval dobré zaměstnání v České republice. Odpověděli na tento inzerát a do ČR je vyslala místní zprostředkovatelna práce. Když ale přijeli do České republiky, zaměstnavatel jim odebral pasy a nutil je pracovat. Ruslan pokračuje:
"Pracovní podmínky byly opravdu špatné. Do práce jsme odjížděli v pět hodin ráno a zpět nás odváželi o půlnoci. Takže jsme pracovali 15 nebo 16 hodin denně. Stavěli jsme psinec a nedostávali jsme plat. Brzo se to ještě zhoršilo. Nakonec jsme pracovali 36 hodin bez přerušení. Všichni jsme byli frustrováni, protože jsme nedostávali žádný plat.
Rozhodli jsme se spojit se s policií na Ukrajině. Ta nám poradila, abychom se spojili s nevládní organizací jménem La Strada, se sídlem v Praze. Jakmile jsme to udělali, náš zaměstnavatel nás udal české policii a ta nás deportovala zpět na Ukrajinu. Na dva roky nám bylo zakázáno vstoupit na území České republiky.
Když jsme se vrátili domů, podali jsme oficiální stížnost na agenturu, která nás vyslala do České republiky. Celostátní policie to vyšetřovala, avšak místní policisté přišli jednoho večera ke mně domů a odvedli mě na policii. Zadrželi mě tam přes noc a naléhali na mě, abych svou stížnost stáhl. To jsem odmítl učinit. Podal jsem ještě jednu stížnost. Agent, který nás poslal do České republiky, je nyní soudně stíhán."
(blisty.cz)

Inspektoři v Mezinárodním úřadu pro atomovou energi, což je pobočka OSN, vyšetřují dosud největší případ jaderného pašeráctví, v jehož čele stál pákistánský vědec Abdul Qadeer Khan. Operace byla objevena před dvěma lety, když se zjistilo, že pašeráci prodávají tajnou jadernou technologii Libyii a Íránu.
Elektronické výkresy, které obsahují veškeré podrobnosti jak vyrobit a odzkoušet zařízení na výrobu jaderných bomb byly ukradeny a není vyloučeno, že budou k dispozici na prodej na mezinárodním černém trhu, varovali vyšetřovatelé OSN.
Jde o materiál, čítající stovky stran, který vysvětluje, jak vyrábět odstředivky na obohacování uranu. Vyšetřovatelé také nemohou najít klíčové součástky pro zařízení na výrobu uranových odstředivek a obávají se, že byly ukradeny i výkresy, jak vytvořit jadernou hlavici. (blisty.cz)

Ruský spisovatel a bývalý disident Alexander Solženicyn (86) varoval v televizním rozhovoru, že není vyloučeno, že v Rusku dojde k obdobné revoluci jako nedávno na Ukrajině.
Solženicyn se vyjádřil, že k žádné likvidaci demokracie v Rusku v současnosti nedochází, protože Rusko žádnou skutečnou demokracii nikdy nemělo a nemá. (blisty.cz)

Mladý Švéd pronikl do amerických počítačových systémů
Nejnovější hack federální počítačové sítě označila v úterý americká média za jeden z nejhorších. Úsilí švédského teenagera bylo korunováno úspěchem v podobě průniku do sítí americké armády, vesmírné agentury a přísně tajných výzkumných laboratoří.
Americké sítě chránily routery a počítačové systémy společnosti Cisco, které jsou považovány za velice bezpečné. Švédskému teenagerovi však ani tato technika nezabránila úspěšně proniknout k tajným materiálům. Hlavním podezřelým je 16-letý chlapec ze švédské Uppsaly. (flashnews.cz)

Spojené státy odmítly prodloužit Evropské unii lhůtu pro nové pasy. Do 26. října t. r. mají členské státy EU dokončit distribuci nových pasů do své populace, tzv. pasy biometrické. Ty jsou podmínkou pro trvání nebo zavedení bezvízového styku.
Právě do 26. října mají země EU zavést do nových pasů čipy s digitálními podobenkami. To však až na výjimky nestihnou. Do dalšího termínu, tedy do 28. srpna 2006 se má technická vyspělost pasů rozšířit o další biometrický prvek, tedy o otisky prstů. Alespoň tak se dohodli ministři vnitra členských států EU na podzim loňského roku.
Biometrické pasy mají údajně zvýšit ochranu před paděláním a odcizením dokladů v rámci tzv. „boje proti terorismu a organizovaného zločinu“. Připravte se tedy na to, že po vypršení platnosti Vašeho pasu při vystavení nového, budete nuceni poskytnout své otisky prstů jako nějaký zločinec a svoji fotografii, která se bude v digitální podobě nekontrolovatelně šířit nejen mezi námi placenými úřady (nejen správními), ale i úřady jiných členských zemí. (blisty.cz)

Firmy dávají zaměstnancům elektronické náramky, aby zvýšily jejich výkonnost
Zaměstnancům skladišť po celé Británii dávají zaměstnavatelé na ruce elektronické "náramky", miniaturní počítače. Účelem je snížit náklady na zaměstnance a zvýšit výkonnost dodávek zboží a potravin do supermarketů, konstatovala včera zveřejněná vědecká zpráva.
Nová americká satelitní a bezdrátová počítačová technologie vytváří na pracovištích podmínky podobné vězením, konstatovala zpráva Michaela Blakemora, profesora geografie na Durham University.
Tato technologie byla zavedena před půl rokem a rychle se šíří. Už jí je v Británii vybaveno více než 10 000 zaměstnanců, dodávajících zboží supermarketům, jako je Tesco, Sainsbury's, Asda, Boots a Marks and Spencer.
Od zaměstnanců se nyní požaduje, aby měli na zápěstí, na paži a na prstech počítače a v některých případech si musejí oblékat i kazajku, obsahující počítač, který jim dává instrukce, z kterých polic ve skladě nosit zboží.
Systém také umožňuje supermarketům mít přímý přístup k počítači, který ovládá jednotlivého zaměstnance, takže mu mohou supermarkety přímo posílat příkazy, co si chtějí objednat. Počítač také kontroluje, zda se zaměstnanci z práce ulejvají, a vypočítává nejkratší dobu, během které musí zaměstnanec vykonat určitý úkon.
Univerzitní odborníci mají obavy, že důsledkem nového systému bude, že promění Británii v nejkontrolovanější společnost na světě. Už nyní je v Británii rekordně nejvyšší počet pouličních policejních kamer.
Zaměstnanec nemá možnost učinit jediný krok, aniž by to o něm počítač nevěděl a nezaregistroval to. Jejich úkolem je jen plnit příkazy dávané počítačem.
Ve Spojených státech vznikají další monitorovací technologie, například software, které kontroluje produktivitu sekretářek tím, že měří, kolik úderů učinily na klávesnici počítače. Vzniká také satelitní technologie na měření produktivity dělníků ve výrobních provozech.
(blisty.cz)

Superpočítač IBM vytvoří model lidského mozku
IBM prodala švýcarské vysoké škole superpočítač Blue Gene/L v ceně několika miliónů dolarů. Zařízení je určeno k simulaci chování procesů probíhajících v lidském mozku.
Cílem dvouletého výzkumu, který má začít v pondělí, je vytvořit prostorový model, který bude simulovat elektrochemické procesy, jež probíhají v neokortexu, tedy hlavní části velkého mozku. Blue Gene/L je proto také označován jako "Modrý mozek".
Výzkumníci nevylučují ani napodobení procesů odehrávajících se v dalších mozkových zákoutích či eventuálně celého orgánu.
Kybernetický model lidského mozku má napomoci při pochopení procesů typu vnímání, myšlení, pamatování. Cena celého stroje se odhaduje na osm miliónů dolarů (asi 184 miliónů korun). Počítače rodiny Blue Gene/L používají operační systém Linux. (flashnews.cz 6.6.2005)

Na západě začínají obchodní řetězce používat způsob placení nákupu pomocí otisku prstu. Na pokladně místo manipulace s bankovkami nebo kreditní kartou nakupující jen na okamžik přiloží svůj prst na okénko skenru a může jít. Zrychluje se tím odbavování u pokladen v hypermarketech, lidé jsou velice spokojeni. (TV noviny 19.3.2005)

Panika, šířící se okolo nových, povětšinou miniaturních a krutě chytrých technologií, si nezadá s reakcemi staromilské měšťácké veřejnosti na první auta, řítící se po polních cestách rychlostí závodního koně.
RFID čipy (Radio Frequency Identification, identifikace na rádiové frekvenci) jako rádiová náhrada čárových kódů a technologie inteligentní dopravy, inteligentního skladování a distribuce jsou jenom technologií. Inteligentní technologií, která může svět učinit rájem stejně, jako peklem. Technologií, která byla vytvořena bez příznaku "ďábelská", protože o způsobu jejího užití rozhodují lidé. Buď o ní budou rozhodovat lidé, mající "corporate social responsibility", a nebo dravci trhu bez přívlastků svědomí i morálky.
Americká armáda bude od svých dodavatelů výzbroje i výstroje vyžadovat, aby zboží označovali elektronickými identifikačními čipy RFID. Stává se tak prozatím jednou z prvních organizací s celosvětovou působností, která je schopna tuto technologii využít. Má tak šetřit tak až pětinu nákladů na logistiku. Označování zboží inteligentními čipy se bude týkat také veškerých dodávek potravin a zařízení. Podle oficiálního vyjádření amerického ministerstva obrany budou muset být všechny výrobky včetně zbraní značeny čipy od ledna 2005.
Centrální automatická evidence znemožní prodej takovéhoto tovaru a umožní okamžitou kontrolu na místě prodeje - online, prostřednictvím policejního PDA terminálu se snímačem RFID na nosné frekvenci 125 kHz, 134 kHz, 13,56 MHz či 868 MHz. V Česku se už nyní dostanou SATO CL-400e RFID etikety 13.56 MHz ISO 15693 kompatibilní. Elektronický záruční list či elektronická celní deklarace, stejně jako odbavení na hranicích se stanou automatickým procesem.
To jsou klady jednoznačné identifikace nikoliv výrobkové řady (čárový kód), ale konkrétního výrobku (RFID). Kapacita RFID kódovacího systému je obrovská - dnes 96bitové, unikátní číslo každého výrobku, takzvané EPC, umožňuje 268 milionům výrobců produkci 16 milionů druhů výrobků (tříd) pro každého výrobce a v každé třídě je prostor pro 68 miliard sériových čísel... Perspektivně může být unikátní číslo 128 bitové... Každá krabička, pohozená jako odpadek u silnice, měla svého výrobce, dovozce, prodejce i kupujícího, který po spotřebování obsahu nezajistil její odhození do kontejneru. Kdo zaplatí pokutu za znečištění životního prostředí? To je klad i zápor této technologie.
Kladem je jednoznačnost. Záporem je nemožnost anonymního chování jedince. Kladem ovšem je nemožnost kriminálního chování téhož jedince.
Stejně jako lze identifikovat zboží, jdou identifikovat i lidé. Stačí vybavit jejich cestovní doklad RFID čipem a do něj umístnit potřebné údaje. V RFID čipech v pasech, kteér schválila americká administrativa, má být kromě jména, čísla pasu apod. elektronicky zakódována a digitálně podepsána sada biometrickych popisů majitele. Což znamená, že např. bude možné porovnat charakteristiky obličeje nebo otisk prstů nebo snímek sítnice s údaji uvedenými v pasu.
RFID čipy miniaturní velikosti zavedlo Tesco na nepotravinových produktech v dubnu 2004. Testovány byly v supermarketu ve městě Cambridge, kde byly umístěny na náhradních čepelkách do holících strojků. Každý, kdo si vzal balení žiletek ze stojanu, byl vyfotografován. Kameru aktivoval RFID čip umístěný do balení.
Jelikož užíváte i obchodní kartu, díky níž jsou vaše nákupy zaznamenávány, obchodní dům ví, kdo jste, co jste si ten který den koupili a v kolik hodin.
Pokušení vědět o zákaznících všechno je příliš silné. Obchodní řetězec WalMart už to před časem zkusil.
Stejné pokušení může mít i vaše zdravotní pojišťovna a nebo váš zaměstnavatel. Cesta od světa sdílených a solidárně placených služeb k službám adresným a individuálně, výkonově zpoplatněným, může vytvářet svět silných na úkor slabých, svět bohatých na úkor chudých. Svět vlčích návyků a vlčí krutosti. Nebudou existovat malí obchodníci stejně, jako malí špeditéři či malé sklady. Vstup velkých, globálních systémů automatického zpracování zboží a služeb je vítězstvím multinacionálních korporací.
Reset čipu lze provést stejně snadno, jako zničení diskety. Hack také. A právě zde dělá nová technologie nejvíce vrásek na čele ochráncům lidských práv. Protože pokud svěříme svá data technologii, která nám má sloužit, navykneme si této technologii věřit.
Doposud vítězili v této válce vždy ti, kteří napadli již existující systémy. Protože nikdy nelze eliminovat chyby, které vnáší do inženýrských konceptů člověk sám.
(blisty.cz http://www.blisty.cz/2005/5/4/art23200.html )

Je úkolem veřejnoprávní televize podporovat evropskou integraci?
Cena, za kterou by se Janeček měl stydět
"Nevládní organizace Španělské sdružení na evropskou podporu udělila 13. května generálnímu řediteli České televize Jiřímu Janečkovi vyznamenání Stříbrný kříž jako řediteli televize veřejné služby, která během jeho profesní kariéry v ČT svou činností významně přispěla ke sjednocování Evropy." Aktivistická organizace Španělské sdružení na evropskou podporu podporuje "myšlenku evropanství jako nadnárodní hodnotu", píše se v tiskové zprávě České televize.
(Úkolem vysílatele veřejné služby není podporovat žádnou kauzu, ale kriticky analyzovat z nezávislého úhlu pohledu veškeré aktivistické postoje. Tedy nikoliv "bojovat za sjednocení Evropy", ale kriticky hodnotit postoje eurofilů i euroskeptiků.
Pokud dostal Jiří Janeček "cenu" za to, že Česká televize podporuje evropskou integraci, je to podstatným selháním televize veřejné služby. Nasnadě je pak otázka, jak to, že Česká televize pomíjí názory českých občanů, kteří evropskou integraci nepodporují?
Pokud ne, proč tedy Janeček cenu neodmítl?
Totéž španělské "sdružení" udělilo tutéž cenu i řediteli veřejnoprávního Českého rozhlasu Václavu Kasíkovi. Snaží se španělští aktivisté cíleně zdiskreditovat české veřejnoprávní vysílatele?)
(http://www.blisty.cz/art/23369.html)

Britský soud uznal vinnou trojici lidí z krutého mučení nyní desetileté dívky. Ta se podle žaloby stala obětí dvou žen a muže, kteří ji označili za čarodějnici. Holčička byla od osmi let trýzněna hlady, pravidelně bita a následně téměř utopena v Temži.
Nyní desetiletá dívka u soudu vypověděla, že vše začalo v roce 2003, kdy ji obvinil blíže neurčený chlapec z toho, že je čarodějnice.
Následně byla bita páskem, botami, pachatelé jí do očí sypali pepř a opakovaně pořezali nožem. Snažili se tak údajně "vymlátit z ní ďábla". Oběť mimo jiné dále popsala, jak ji uzavřeli do pytle na špinavé prádlo a z třetího patra shodili do Temže. Ze smrtelné pasti se jí nakonec podařilo uniknout. (flashnews.cz 3.6.2005)

Turínské plátno obestírá nová záhada
Na rubu tkaniny odhalili italští vědci další posmrtný otisk "Kristovy tváře"
Již po dlouhá staletí se lidé přou o to, zda se do kusu látky skutečně obtiskl obličej ukřižovaného Krista, či zda se jedná o podvrh. Italové Giulio Fanti a Roberto Maggiolio teď zjistili, že zadní strana plátna obsahuje další otisk údajné Kristovy tváře. Oba vědci, kteří působí na univerzitě v Padově, věří v pravost relikvie. Na jejich objev upozornila BBC. Turínské plátno je 4,4 metru dlouhý a 1,1 metru široký pruh látky. Vědeckému zkoumání bývala až doposud podrobována pouze lícní strana, na níž lze pouhým okem rozlišit obrysy těla a obličeje dospělého, zhruba 170 centimetrů vysokého muže. Rub plátna zůstával ukrytý za jiným kusem tkaniny. Tou relikvii podložily jeptišky, které plátno sešívaly po požáru z roku 1532, jenž roucho vážně poškodil.
Před dvěma lety proběhla rozsáhlá restaurace plátna, během níž došlo k odstranění ochranné látky z rubu relikvie. Poprvé se tak naskytla možnost vyfotografovat zadní stranu roucha. Matné obrysy na snímcích zaujaly Fantiho a Maggiolia. Po důkladném prozkoumání turínského artefaktu se potvrdilo jejich podezření: na rubu plátna se nachází obtisk obličeje, jenž je identický s obličejem z lícové strany látky. Zadní obrys vykresluje nos, oči, vlasy, vousy, knír a dlaně muže.
Záhada turínského plátna tak zůstává nevyřešena a i nadále rozděluje vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory příznivců a odpůrců roucha. Už v roce 1979 sice uhlíková metoda prokázala, že látka nepochází ze starověku, ale až z 13. nebo 14. století. Mnozí vědci ale dodnes tvrdí, že metoda byla aplikována nesprávně a že plátno skutečně zachycuje podobu Krista.
(foto - ilustrační) http://lidovky.centrum.cz

Plná 43 procenta Francouzů považují za možné, nebo dokonce za jisté, že Ježíš Kristus měl ženu, i když v evangeliích o ní není zmínky. Opak si myslí jen o čtyři procenta víc. Pro 85 procent by ale případné potvrzení toho, že Ježíš vedl sexuální život, na jejich pohledu na něj nic nezměnilo. Ukázal to průzkum veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnil dvouměsíčník Le Monde des religions. (Christ.net)

Vedru v jižní Francii se připisují už na tisíce obětí.

Vedro a sucha zasáhly jižní Francii. V oblasti už dlouho nepršelo a je tam kritický nedostatek vody.
Vlna veder, která sužují i Belgii a která potrvají nejméně do víkendu, přiměla ministerstvo zdravotnictví vyhlásit poplach podle preventivního plánu, přijatého po tragédiích z předloňského léta. (flashnews.cz 23.6.2005)

Japonsko zasáhlo další zemětřesení. Podle předběžných měření otřesy v regionu Niigata měly sílu 4,9 stupně Richterovy stupnice. (flashnews.cz 20.6.2005)

Zemětřesení o síle 7 stupňů na západním pobřeží USA. (flashnews.cz 15.6.2005)

V českých horách napadly až čtyři metry sněhu. Dálnice v zasažených oblastech jsou minimálně do pondělí nesjízdné. Informaci přinesla v pátek ruským divákům tamní televize Pervyj kanal. (flashnews.cz 3.6.2005)

Portugalsko sužují nejtěžší sucha za posledních 60 let. Oznámil to dnes lisabonský Hydrologický ústav, podle něhož vážné nebo extrémní sucho postihlo 68 procent území. Hydrologové uvedli, že nejvíce jsou postiženy jižní regiony Alentejo a Algarve. (flashnews.cz 15.6.2005)

Konzumace masa způsobuje rakovinu
Mezinárodní vědci zveřejnili výsledky rozsáhlé studie, která zkoumala stravovací zvyky půl milionu lidí. Vyplývá z ní, že konzumace vepřového, hovězího, jehněčího, šunky a slaniny, způsobuje rakovinu tlustého střeva.
Ti, kteří jedí dvě porce červeného masa denně, zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva o 35 procent ve srovnání s osobami, které jedí jen jednu porci červeného masa týdně. Světová zdravotnická organizace apeluje na veřejnost, aby jedla více ryb a méně masa. (flashnews.cz)

Dle oficiálních statistik bylo v listopadu 2004 v Rusku 300.000 lidí infikovaných virem HIV (neoficiálně se však mluví o 1,5 milionu Už v 60 chrámech Ruska a Ukrajiny běží program "Církev proti AIDS", jehož součástí je sloužení pobožností za lidi HIV positivní; po pobožnosti se scházejí na čaj a rozvory. Prvním cílem je poskytnutí duchovní i psychické podpory takto nemocným. Církev se v rámci programu snaží zabývat se i prevencí - formovat u dětí a mládeže mravný světonázor, aby jejich chování a životní orientace přivedla je ke zdrženlivosti od nebezpečného chování; je to celoroční práce v různých odvětvích církevního života. Dále se zabývá pomocí lidem HIV positivním. Někteří nemocní vydávají svědectví o zlepšení stavu nemoci na přímluvy svatých nad jejich svatými ostatky. (crero.ru)

Stále přibývá těch klíšťat, která roznášejí infekci nebezpečného zánětu mozkových blan a lymeské borreliózy. Ty každý rok těžce poznamenají zdraví stovek lidí v Česku. To proto, že si lidé nevšimnou klíštěte. A někdy ani projevů infekce, která se u nich rozvine. Obě dvě choroby se pak složitě léčí. Navíc dokážou zanechat na lidském organismu vážné následky. (flashnews.cz 3.6.2005)

U dětí, které žijí v blízkosti elektrického vedení vysokého napětí, vzniká daleko častěji leukémie, konstatují vědci z Oxfordské univerzity U dětí, které žijí ve vzdálenosti do 200 metrů od vedení vysokého napětí, byla o 70 procent vyšší pravděpodobnost, že onemocní leukémií, než u dětí, které žijí ve vzdálenosti větší než 600 metrů. A u dětí, žijících ve vzdálenosti 200 - 600 metrů od vedení vysokého napětí bylo riziko onemocnění leukémií o 20 procent větší.
Výsledky jsou založeny na osmiletém zkoumání domácích poměrů u 9700 dětí, u nichž v Anglii a ve Walesu vznikla v letech 1962 - 1995 leukémie. Od padesátých let vybudovaly britské energetické podniky více než 6000 km vysokonapěťových vedení s elektřinou o napětí 275 000 voltů nebo více.
Vědci zjistili, že 64 nemocných dětí žije blíže než 200 metrů od vedení vysokého napětí a 258 nemocných dětí žije ve vzdálenosti 200 - 600 metrů.
Avšak Gerald Draper, vedoucí vědeckého týmu z Oxfordu, konstatoval, že vědci nenalezli žádný vědecky platný důvod, proč by tomu mělo tak být. Něco se děje, ale neznáme příčiny, uvedli vědci. (blisty.cz)

Téměř stovku obětí si již vyžádala vlna veder v Indii, v Bangladéši a v Nepálu. Meteorologové varují, že v příštím týdnu oblast zasáhnou přívalové deště, které jsou předzvěstí čtyřměsíčního monzunového období. (flashnews.cz 3.6.2005)

Zemětřesení o síle 5,7 stupňů Richterovy stupnice zasáhlo v úterý ráno našeho času jihozápad Japonska. Nejsou žádné zprávy o obětech či větších materiálních škodách. Nebylo vydáno ani žádné varování před vlnami tsunami. (flashnews.cz 31.5.2005)

Mexická sopka Colima v pondělí vyděsila obyvatele okolních měst a vesnic dalším výbuchem. Podle DPA byla rozšířena bezpečnostní zóna od paty 3860 metrů vysoké sopky na o jeden kilometr na 7,5 km. (flashnews.cz 30.5.2005)

Teplotní rekord padl v Ostravě, kde hydrometeorologové naměřili krátce po poledni 31,6 stupně Celsia. Teplota překročila dosud nejvyšší naměřený údaj z roku 1999 o 2,1 stupně. (flashnews.cz 30.5.2005)

Konec ropné éry?
Těžba ropy dosáhne zřejmě příští rok vrcholu a pak bude už jen klesat. Rozlučte se se svým životním stylem. Mezinárodní bankéři však nechtějí slyšet, že je možná za rohem nová Velká hospodářská krize.
Colin Campbell, který pomáhal založil londýnské Centrum pro analýzu vyčerpávání ropných zdrojů, protože je to zkušený pracovník z ropného průmyslu, většinu života strávil zkoumáním ropných ložisek na třech kontinentech (byl hlavním geologem firmy Amoco, viceprezidentem podniku Fina a pracoval pro další velké ropné společnosti), říká:
Ropa a plyn dominují našemu životu a zmenšování jejich zásob změní svět radikálním a nevypočitatelným způsobem dosažení maxima těžby se blíží - možná k němu dojde i příští rok.dosažení maxima těžby se blíží - možná k němu dojde i příští rok.
Dosud bylo vytěženo asi 944 miliard barelů ropy, na známých ropných polích zůstává k těžbě asi 764 miliard barelů, a dalších 142 miliard barelů je klasifikováno jako zdroje, které se "ještě najdou". Pokud jsou tyto údaje správné, znamená to, že k objem těžby ropy vyvrcholí příští rok bude to znamenat, že globální těžba ropy bude pak každoročně klesat asi o 2 - 3 procenta ročně, a ceny všeho - cestování, vytápění, zemědělství, obchod a všeho, co se vyrábí z umělé hmoty, porostou. Jak řekl tento týden jeden americký analytik: "Můžete se rozloučit s dosavadním životním stylem."
Americký geologický průzkum uvádí, že v roce 2000 dosahovala rezerva ropy tři biliony barelů a že k vyvrcholení těžby dojde až za třicet let. Mezinárodní úřad pro energii jen přesvědčen, že k vyvrcholení těžby ropy dojde "někdy v letech 2013 - 2037" a Saúdská Arábie, Kuvajt, Irák a Írán, čtyři země, které mají většinu světových ropných rezerv, mají stále velké ropné rezervy. Ropné společnosti - které neodhadují, kdy vyvrcholí jejich vlastní těžba - tvrdí, že v dlouhodobé perspektivě není nedostatek ropy ani plynu. Podnik BP vydal tento týden prohlášení, že má svět dosud zásoby ropy na 40 let a plynu na nejmíň 60 let při dnešní úrovni těžby.
Už 150 let těží ropný průmysl každý rok více než předchozí rok a předpovědi, že ropné zásoby docházejí, se vždycky ukázaly mylné. V současnosti se těží asi 83 milionů barelů denně.
Podle Campbella prý firmy málokdy zveřejňují skutečný stav svých rezerv - dělají to z komerčních důvodů - a vlády, které vlastní 90 procent rezerv - často lžou. Většina oficiálních údajů, zdůrazňuje Campbell, je hrubě nespolehlivých. Jde totiž o politiku.
"Ropné společnosti," vysvětluje Campbell, "zpočátku podceňují své nové objevy ropných ložisek, aby splnily přísné předpisy americké burzy, ale během času jejich objem zvyšují směrem nahoru, aby si zvýšily cenu svých akcií 'dobrými zprávami'. Nikdy v životě jsem nezveřejnil jménem svých firem pravdu o velikosti nového ropného ložiska, které bylo objeveno," zdůrazňuje Cambell. "Soupeřili jsme s ostatními pobočkami po světě o finance, a tak jsme museli přehánět."
země OPEC, že v osmdesátých letech drasticky zvýšily odhady ohledně velikosti svých ropných rezerv ... "Odhady rezerv zemí OPEC byly koncem osmdesátých let systematicky přeháněny. Ropné rezervy na Blízkém východě stouply během tří let o 43 procent, přestože nebyla objevena žádná větší ropná ložiska," upozorňuje Campbell.
Podle zprávy amerického úřadu o ropných zásobách jsou "vyčerpávány světové zásoby ropy třikrát rychleji, než jsou objevovány nové." Nutně podle amerických úřadů dojde k dosažení limitu a nebude dostatek ropy na uspokojení poptávky. Zpráva pokračuje: "I když se odborníci neshodují o tom, kdy dojde k vyvrcholení těžby ropy, předpovědi amerických geologických odborníků a dalších odborníků očekávají, že k tomu dojde mezi rokem 2003 a 2020. Žádná předpověď nejde dále než rok 2020.
Mezi geology začíná převažovat přesvědčení, že světová dodávka ropy brzo začne nenahraditelně klesat. Americká vláda si nechce přiznat tuto realitu.
Přitom celosvětová poptávka po ropě silně roste. Mezinárodní úřad pro energii předpovídá, že v důsledku rostoucí poptávky z rozvojových zemí by se mohla poptávka po ropě zvýšit do roku 2030 o 47 procent na 121 milionů barelů denně a že ropné společnosti budou muset vydat asi 100 miliard dolarů ročně, aby byly schopny tuto dodávku uspokojit.
v roce 2035 bude svět potřebovat téměř 160 milionů barelů ropy denně, dvakrát tolik jako dnes. To je podle geologů téměř nemožné. Nyní se těží z 90 procent všech známých ropných ložisek. Většina velkých ložisek byla objevena v šedesátých letech a od té doby zdroje ropy postupně klesají. "Geologické znalosti se za posledních 30 let velmi zlepšily a je téměř nepředstavitelné, že by byla nalezena ještě nějaká velká nová ropná pole," tvrdí Campbell. "První část historie ropného věku nyní končí. Trvala 150 let a byla svědkem rychlého rozvoje průmyslu, dopravy, obchodu, zemědělství a finančního kapitálu. Dovolilo to, aby počet obyvatel na světě vzrostl šestinásobně. Nyní přichází druhá polovina ropného věku a tu bude charakterizovat rostoucí nedostatek ropy a všeho, co na ní závisí, včetně finančního kapitálu."
(blisty.cz 22.4.2005)
Předchozí zprávy - od začátku roku 2005 až k datu zde nejníže zařazených zpráv - jsou zde.


Aktuální

Soubory se staršími zprávami

  • Zprávy zaznamenávané v roce 2004.
  • Zprávy zaznamenávané v roce 2003.
  • Zprávy zaznamenávané v roce 2001 a 2002.
  • Zprávy přidávané v roce 2000 (a částečně i 1999).
  • Zprávy - utříděný výběr z let 1998-9.
  • Achiv staršího výběru zpráv (připraven v r. 1997)
<-Skok na seznam „za dveřmi"    <-<-Skok na Homepage