Úvod k dopisům o drogách


Předkládám čtenářům několik zamyšlení a dopisů z nedávno vyšlé brožurky Dopisy o drogách. Možná se zeptáte, proč právě zde a nyní, když ona brožura je ještě tu a tam k sehnání. To proto, že je věnována tématu, které si v našich místních poměrech těžko hledá čtenáře a posluchače mezi "dospěláckou" a rodičovskou veřejností. Proto jsme při povídání o těchto věcech došli na sociálním odboru MěÚ k nápadu rozšířit Dopisy o drogách i touto cestou.

Chápu, že při běžných starostech a radostech jsou dnes lidé myšlenkami trochu jinde, než u problému drog. Občas se sice v novinách či televizi objeví nějaká zpráva nebo aféra, nicméně toto "celočeské" měřítko je trochu jinde, než naše městečko či vesnice a rodina. A přece to od nikoho z nás daleko není. A někdy, bohužel, je člověk postaven před fakt, že proti všemu očekávání teď musí ten problém řešit ve své vlastní rodině. Droga si nevybírá. Jak mi řekl jeden z místních narkomanů, droga vezme všechno, co je kolem. Nevyučeného, i vysokoškoláka, hloupého i toho, který si myslí, že je dost chytrý. Jestliže si droga nevybírá, musí si umět vybírat člověk. Musí se to naučit. A pokud si už vybral špatně, musí se naučit, jak z toho ven. A musí o tom něco vědět i všichni, kteří s ním žijí. Problém závislého je problém i celé jeho rodiny. Alespoň co se týče nervů a peněz.

K tomu ještě připomenu několik dat. Podle jednoho z odborných odhadů je pouze v J. Hradci a okolí asi 1000 mladých lidí, kteří s nějakou drogou (nejčastěji s marihuanou) přišli do kontaktu. Z jiného zdroje pochází údaj, že v J. Hradci a okolí je asi 200 mladých lidí (ale dnes už asi víc), kteří pravidelně užívají pervitin. Většinou nitrožilně. Mezi těmito uživateli se objevila žloutenka typu B. Protože se blíží prázdniny a s nimi pocit volnosti, dlouhé večery a teplé noci, lze předpokládat, že počet lidí zneužívajících drogy, zvláště ve věku kolem 15 let, znatelně vzroste. Naštěstí většina lidí, kteří s drogami experimentují, je po několika pokusech zase opouští. To se týká zvláště Marihuany. Ale někteří v tom najdou lék na svůj život. Nejenom v droze samotné, ale také v partě a ve všem, co k tomu patří. Je to "hotový" životní styl, který nabízí mladému člověku seberealizaci. Zpočátku jen příjemnou a nijak zvlášť drahou. Nic není problém. Člověk vykročí na cestu, o níž v skrytu ví, že asi není v pořádku, ale ta obrovská "pecka", to prostě stojí za to. A pak je na rodině, aby vysvětlila mladé ratolesti, co v životě stojí a nestojí za to. A především by to, samozřejmě, mělo být řečeno už daleko dřív, než dítě nějakou drogu potká.

Následující dopisy jsou věnovány rodičům i různým dětem, jeden je od jednoho z místních populárních narkomanů. Váhal jsem, zda zde z brožury uvést i dopisy "rozjetým" narkomanům a dealerům, protože mám za to, že ve Vaší čtenářské obci se jich patrně mnoho nenachází, ale můžeme to vzít jako "ochutnávku" reality z trochu jiného světa.Mgr. Milan Týmal
Zpět na rozcestník »Znamení doby«

NAVRCHOLU.cz