KOMBUCHA

Kombucha není houba podle obvyklých představ, jako třeba hřib dubový. Jde vlastně o společenství, symbiózu různých kvasinek a bakterií, jejichž vzájemné soužití je oběma druhům prospěšné. A jak si řekneme, velmi prospívá našemu zdraví.


Očima vědců
Tajemný dar od báťušky cara
Kombucha léčí i rakovinu?
Návod na pěstováni Kombuchy
Kde sehnat Kombuchu ?


Jako lékař - imunolog nemám rád "medicíny" připravované tak říkajíc "na koleně". V současné době je totiž nemocným nabízena řada "stoprocentně účinných" léků, s obrovskou reklamou, ale o skutečných účincích se nemohou nijak přesvědčit. Proto bych rád čtenářům poskytl medicínské důkazy o obdivuhodných léčebných schopnostech neobyčejného výtvoru přírody - houby zvané kombucha.

Očima vědců

Celá symbióza kombuchy je složena z několika druhů kvasinek rodu Saccharomyces, hlavně tzv. Schizosaccharomyces, které jsou ložiskovitě uložené s koloniemi bakterií, zvláště Bacterium xylinum, Acetobacter, gluconicum a dalšími.

Celé čtvrtstoletí se intenzívně zabývám studiem problému umunostimulace, to je možnostmi jak zvýšit ochablou imunitu organismu. Časté experimenty na zvířatech a klinické studie u lidí dokázaly, že účinnými látkami, které mají schopnost znormalizovat sníženou imunitu, jsou právě polysacharidy izolované z kvasinek Saccharomyces a jejich účinnou látkou je tzv. beta-glukan. Glukan byl izolován a v následných klinických studiích vykazoval značnou stimulační schopnost u onemocnění, která dlouhou dobu nemohla být zvládnuta jinými metodami. Jeho podání byla například úspěšná i u nádorových výpotků plicních a v dutině břišní. Glukan byl jako úspěšný imunostimulátor popsán mnoha autory v USA, Evropě i Asii (Japonsku) u různých snížení imunity.

Protože kombucha obsahuje rovněž kvasinky Saccharomyces, druh Schizosaccharomyces pombe, je velmi pravděpodobné, že kvasinky produkují do čaje rovněž látky glukanového typu. Německý autor uvádí, že kombucha produkuje do čaje m.j. především kyselinu glukuronovou, vitamíny B1, B2, B3, B6 a B12, kyselinu listovou, L-kyselinu mléčnou, kyselinu octovou a z cukru, který se do čaje přidává (nikoliv pro slazení čaje, ale pro výživu tohoto syncitia, které jej ke svému růstu a produkci účinných látek nutně potřebuje), "vyrábí" oxid uhličitý, něco alkoholu a kyselinu glukonovou. Každá uvedená složka má svůj vlastní účinek. Avšak hlavní podstata účinku celého čaje z kombuchy je podle mého názoru právě v jeho účinném ovlivňování imunity organismu. G. Frank také na několika místech své publikace o kombuše zdůrazňuje účinek polysacharidů. Cituje např. Dr. Schnitemakera, který považuje za možné, že "polysacharidy v kombuše jsou schopné imunologickou reakci ovlivňovat, a tak zvyšovat odolnost proti chorobám". Nebo "….účinné mechanismy (rozumí se kombuchového čaje) byly však už vědeckými výzkumy a zkušenostmi plně doložené, např. regulace krevní flóry, posilování buněk, odstraňování jedů a pročisťování, harmonizování látkové přeměny, antibiotický účinek, příznivý vliv na základní rovnováhu kyselin a zásad, posilování imunity." Autor sám si kombuchu a čaj z ní připravený velice cení a tvrdí, že "…je to pro každého člověka, který si váží zdraví, účinná doplňková potravina, která přispívá spolehlivým aktivováním tělesného imunitního systému k tomu, že se jak zdraví, tak výkonnost, aktivita a celkový stav člověka regenerují a stabilizují".

Tento názor Dr. Franka o imunostimulační aktivitě kombuchového čaje je podložen zprávami jiných odborníků v různých renomovaných odborných časopisech. Imunogenní schopnost kvasinek Saccharomyces byla přesvědčivě prokázána. Kvasinky při průchodu střevním traktem uvolňují celou řadu látek, jež působí příznivě na střevní bakterie. Zjistil jsem již mnohokrát, že léčivé účinky mnohých látek, které byly naléhavě doporučovány, mne pak ve vlastní praxi více méně zklamaly. Proto bych mohl i zde všechna uváděná zjištění brát s rezervou, nebýt té skutečnosti, že jsem získal s produktem kvasinek Saccharomyces - glukanem, pokud jde o jeho imunostimulační schopnosti, přesvědčivé důkazy. Považuji proto účinky kombuchového čaje ve smyslu stimulace imunity za nanejvýš pravděpodobné. U těžce nemocných, jejichž celková imunita je, až na malé výjimky, značně snížená (velmi často v testech buněčné imunity, které pravidelně provádíme u onkologicky nemocných, na nejnižším stupni), je takový účinek velmi cenný. Ale i obsah kyseliny glukuronové má zásadní význam. U člověka je její produkce zajišťována játry a má detoxikační funkce, to znamená, že se spojuje s cizími nebo vlastními škodlivými látkami v komplexy glukuronátů a tím zneškodňuje velké množství jedovatých látek. Není o ně "nouze", dostávají se do organismu jak cestami dýchacími (kysličník siřičitý, pyrolyzáty, radioaktivní sloučeniny atd.), tak cestami zažívacími (dusitany, benzopyrény, produkty hnilobných a kvasných procesů látkové přeměny organismu apod.). Kyselina glukuronová se sice v těle neustále tvoří, avšak při stále stoupajícím množství různých toxických látek je její přídavek z kombuchového čaje velmi užitečnou pomocí.

Zanedbatelný není ani antibiotický efekt, který má v kombuchovém čaji kyselina usninová. Autoři udávají velmi silný protibakteriální a částečně i protivirový účinek. Všechna uváděná fakta a moje vlastní zkušenosti s polysacharidem glukanem z kvasinek Saccharomyces svědčí pro to, že kombuchový čaj může být ideálním přírodním lékem pro úpravu imunity. U onkologicky nemocných to může mít rozhodující význam.

Tajemný dar od báťušky cara

Kromě ryze vědeckých laboratorních zjištění, z nichž jsem některá uváděl, referují autoři též o výsledcích rozsáhlého epidemiologického šetření. Vzniklo ze zjištění, že na území bývalého SSSR po roce 1945 rychle stoupal počet zhoubných nádorů. Při statistickém vyhodnocování údajů o výskytu nových onemocnění v jednotlivých oblastech byl opakovaně zjištěn nápadně malý výskyt ve dvou krajích na středním západním Urale. Nevyskytovaly se tam téměř žádné případy nádorové nemoci, pouze u nově přistěhovaných. Taková zjištění vždy vzbudí odborný zájem. Byly proto ustaveny dvě výzkumné skupiny o deseti vědeckých pracovních a patřičných počet pomocných sil. Životní prostředí oněch dvou oblastí (Solikamsk a Beriozniki) nebylo o nic lepší než v jiných průmyslových oblastech, dokonce emise zde byly ještě mnohem nebezpečnější. Pracovaly tam totiž závody pro zpracování draslíku, rtuti, olova a azbestu, a jako v jiných takových oblastech umíraly lesy a ryby v řece Kamě. Hustota obyvatelstva byla menší. Zkoumaly se obvyklé parametry - původ obyvatelstva, etnické rozdíly, sociální poměry (úroveň bydlení, stravovací zvyklosti, náročnost a hygiena práce, využití volna, doba spánku, věk apod…).

Údaje, kterých bylo ohromné množství, se však v ničem nelišily od šetření v podobných oblastech. Navíc laboratorní výsledky a rozbory účinku průmyslových emisí byly nepříznivější. Tím více vznikal rozpor mezi získanými výsledky a skutečností - nádorové nemoci se tam prakticky nevyskytovaly. Další výsledky výzkumů celou situaci ještě zkomplikovaly, neboť konzumace alkoholu a nikotinu zde byla vysoká stejně jako v jiných oblastech. Avšak jedna okolnost přece jen byla nápadná: navzdory alkoholismu se zjistila podstatně lepší pracovní morálka než v jiných částech země. Také pracovní neschopnost pro různé "nemoci" byla výrazně menší, delikty z opilství mimořádně řídké. Vše nasvědčovalo tomu, že zdejší lidé snesou více alkoholu, a proto nejsou opilí. Pracovní normy byly dokonce překračovány, nálada lidí jakoby poněkud povznesená. Tyto nesrovnalosti byly pro obě výzkumné skupiny nevysvětlitelné. K objasnění napomohla, jak tomu obvykle bývá, náhoda. Vedoucí lékař jedné skupiny navštívil byt jedné ze sledovaných rodin. Doma byla jen babička a nabídla návštěvě k občerstvení studený čaj, který všichni členové rodiny pili. V Rusku se, jak známo, poje mnoho čaje. Avšak tento pan doktor neznal, i když, jak se sám vyjádřil byl lahodné chuti. Babička ochotně vysvětlila, že je to "čajový kvas" z čaje, který je dělán pomocí tak zvané čajové houby. Potě mu ukázala v komoře deset velikých kameninových nádob, přikrytých plátnem. Odvázala plátno a na povrchu čaje bylo vidět velký, okrouhlý, plochý, šedavý tvar, který vypadal jako nějaká medúza. Byla to čajová houba, která po přidání cukru měnila obyčejný čaj ve zdravý a osvěžující nápoj. Osvěžující také proto, že obsahuje poměrně značné množství oxidu uhličitého - bublinek. Pak babička panu doktorovi přesně pospala přípravu kvasného čaje: Na 1 litr vody 1 kávové lžičky čaje (ruského) a 150 - 200 g surového cukru. Na hladinu čaje se položí "houba" a ke všemu se přidá šálek již hotového "kvasného čaje". Nádoba se přikryje pláténkem nebo hustší gázou. Za určitý počet dnů kvašení (autor v knize podává rozbor obsahu čaje za různý počet dnů a považuje za chuťově optimální 8 dnů) pří 20 - 30 stupních vznikne nový kombuchový čaj.

Stará paní pak panu doktorovi vyprávěla, že v celé oblasti Solikamska by nenašel rodinu, ve které by se každodenně nepil kombuchový čaj. Je to již jakási tradice, jež trvá staletí. Houba prý byla donesena z Číny a Číňané ji zase dostali od Japonců. Věnovali ji carovi a ten pak "lidu chorému", aby si každý mohl dělat víno - když se totiž počet dnů kvašení zvýší, vzniká víno a pří ještě delším kvašení a kombuchový ocet.

Kombucha léčí i rakovinu?

Zjistil jsem například u onkologicky nemocných v období, kdy prodělávají léčení cytostatiky nebo jsou ozařováni a jejich jaterní tkáň silně namáhaná intenzivní produkcí kyseliny glukuronové (cytostatika jsou silně toxické látky a tkáňové zplodiny po ozáření rovněž, proto je k jejich zneškodnění a odstranění produkována kyselina glukuronová), je pití kombuchového čaje nepochybně léčivé. Je to v podstatě prevence situace, kdy jaterní buňka již nedokáže produkovat dostatek glukurovnové kyseliny. Toxické látky spojené s kyselinou glukuronovou jsou odváděny žlučí do střeva a ledvinami do moče. Důkazem toho je skutečnost, že laboratorní vyšetření moče lidí po vypití většího množství kombuchového čaje vykazovala stopová množství toxických látek z okolního prostředí (olovo, rtuť, cezium atd..).

Doktor Frank ve své knize o kombuše uvádí podle skutečných událostí téměř detektivní zápletku, kterak byla tato houba příčinou moskevského procesu s lékaři v roce 1953, do něhož zasahoval i všemocný Stalin. Zasáhla i do politického života další supervelmoci - USA. V roce 1983 televize a rozhlas oznámily, že prezident Ronald Reagan onemocněl zhoubným nádorem. Je skutečností, že jsme v té době četli bulletiny o nedobrém průběhu jeho nemoci a tvoření metastáz. Významní američtí lékaři tehdy vyhledali Alexandra Solženicyna a požádali o přesné informace o úspěšném léčení jeho zhoubného nádoru s metastázami. Solženicyn, který v té době žil v USA, popsal totiž v knize "Rakovina" a své autobiografii, jak onemocněl zhoubným nádorem a byl vyléčen v sovětském pracovním táboře bez problémů pomocí čajové houby. Rychle si opatřili z Japonska několik exemplářů "japonské čajové houby" - kombuchy a začali prezidenta Reagana tímto čajem léčit (oficiální chemoterapie totiž nebyla příliš úspěšná). Pil denně 1 litr. Za nějakou dobu již žádné zprávy o jeho zhoubném nádoru nebyly vydávány. V době, kdy vznikala uvedená publikace (1993), se bývalý prezident USA R. Reagan opět těšil dobrému zdraví.

Při dnešním zvyšujícím se zamoření životního prostředí je používání tak významných složek, jako má kombucha (kyselina glukuronová, polysacharidy glukanového typu aj.), nepochybně významnou pomocí imunitnímu systému. Domnívám se, že může prospět každému, i kdyby ji měl pít jen jako nápoj k uhašení žízně namísto různých limonád. Kombuchu doporučuji konzumovat ve vlastním zájmu pravidelně, tak, jak je doporučováno v originále: asi 2 decilitry ráno na lačný žaludek, a pak po každém jídle opět asi 2 decilitry nebo i více. Čajovou houbu kombuchu jsem získal před delší dobou a jsem ochoten ji poskytnout všem onkologicky nemocným. Každý lékař by měl svým nemocným doporučovat léky v jakékoliv formě (nemusí být právě jen v ampulkách nebo tabletkách či prášcích), o kterých je přesvědčen podle svých vlastních zkušeností (nejen literárních), že přispívají ke zdárnému léčení. Pití kombuchy vřele doporučuji nejen onkologicky nemocným, ale také přímým příbuzným rodin, ve kterých se zhoubný nádor vyskytl. Měli by ji pít nemocní po infarktu, s anginou pectoris, ale i ti, s nimiž je denní stres důvěrný kamarád. Na závěr svého povídání znovu zdůrazním její léčebné přednosti:

Někteří "myslitelé" vznesli názor, že houba, když se náhodně kousek spolkne, roste i v žaludku… Předně kombucha není houba, jak bylo uvedeno, a pak - v žaludku je tak kyselé prostředí, že by určitě žádné houbě nevyhovovalo. A ještě důležité upozornění pro pěstitele kombuchy: mateční kombuchu je nutno pěstovat speciálním způsobem - po více děleních totiž intenzity účinku produkovaných látek ubývá.

Kde sehnat Kombuchu?


P.S.

Obdržel jsem dopis s tímto vyjádřením ohledně kobuchy. Jedná se o dotaz, zda pití kombuchy nemůže uškodit tím, že by se kombucha rozmnožovala v žaludku člověka.

Sekcia zdravotnej starostlivosti Ministerstva zdravotníctva SR obdržala Váš dotaz, v ktorom sa pýtate či kombucha môže narásť v žalúdku.

K Vášmu dotazu uvádzame nasledovné stanovisko.

V žalúdku pôsobia ochranné faktory ako napr. hlien s obsahom fosfolipidov, bikarbonáty, regenerácia epitelu a prekrvenie sliznice. Okrem toho tu pôsobí kyselina chlorovodíková, pepsín, žlčové kyseliny a lyzolecitín. Prostredie žalúdka má pH 1 - 2, z čoho vyplýva že v žalúdku nie je vhodné prostredie pre rast čajovej huby. Ako ste sa dočítali kombucha je staroveký nápoj s liečebným účinkom (nie je potvrdený štatistikami) a patrí medzi alternatívne metódy v medicíne. Uvádza sa, že obsahuje vitamíny, kyselinu mliečnu, aminokyseliny, kyselinu glukonovú a iné látky. Záver: Kombucha nemôže narásť v žalúdku.

S pozdravom

MUDr. Mario Mikloši, PhD.
generálny riaditeľ - zastupujúci